dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Ciepło czy zimno na ból głowy?

« wróć

Ciepło czy zimno na ból głowy?

Jeżeli cierpisz na chroniczne lub epizodyczne bóle głowy prawdopodobnie próbujesz różnych metod radzenia sobie z bólem. Te metody leczenia nie zostały wystarczająco dobrze zbadane naukowo żeby dać jednoznaczne zalecenia, więc należałoby samemu sprawdzić co da największą ulgę.

Wiele poradników i część lekarzy zaleca zimne okłady na głowę. Moje doświadczenia z pracy z pacjentami pokazują, że ciepłe okłady dają lepsze efekty – zwłaszcza jeżeli zależy Ci na szybkich efektach.

Przypomnij sobie jak czujesz się w biorąc ciepłą kąpiel. Wyobrażasz sobie ten sam poziom relaksu w lodowatej wodzie? No właśnie….

Jestem lekarzem i specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy. Codziennie słyszę historie jak dzięki stosowanym przeze mnie metodom leczenia bólu zmieniło się życie ludzi i ich rodzin.

Nie ma dowodów popartych badaniami naukowymi które pomogłyby wybrać ciepły albo zimny kompres na ból głowy. Jednakże znając rodzaj bólu głowy i jego powód można pokusić się o pewne sugestie od czego zacząć. Jeżeli jedno nie pomogło, nic złego się nie stanie jeżeli spróbujemy drugiego. Z powodu różnorodności bólów i przyczyn bólów głowy, najlepszy rodzaj kompresu dobierzesz sprawdzając co u Ciebie działa najlepiej.

Bóle głowy typu napięciowego.

Jest najpowszechniejszym bólem głowy, dotykając 78 populacji, więc jest duże prawdopodobieństwo, że choć raz w życiu Cię dopadnie. Związane są z emocjami, stresem i napięciem psychicznym. Napięcie psychiczne powoduje wzmożone napięcie mięśni na karku, na ramionach i na głowie. Okazało się, że kluczową rolę odgrywają informacje bólowe, które są przesyłane przez nerwy z napiętych mięśni, co potwierdzają pacjenci zgłaszając jednoczesne uczucie dyskomfortu w mięśniach okolicy karku. Ucisk pogarsza ukrwienie mięśni, powięzi i nerwów. Pod wpływem ciepła tkanki się rozluźniają, co powoduje, że zmniejsza się ucisk na naczynia krwionośne, poprawia się ukrwienie, a w następstwie ból znika. Choć nie ma jednoznacznych badań naukowych ja zalecam pacjentom zastosować gorący okład na mięśnie karku i ramion oraz ciepły okład na głowę.

Migrena

Migrena to ból głowy z dokuczliwymi objawami towarzyszącymi w postaci nudności, wymiotów, nadwrażliwości na hałas, nadwrażliwości na jasne światło. Jest drugim co do częstości bólem głowy. Wciąż nie rozumiemy dlaczego pojawia się migrena, choć najnowsze badania wskazują na genetyczne zmiany w aktywności mózgu czyniące go nadwrażliwym na wszelkie bodźce. Innymi słowy mamy do czynienia z obniżonym progiem pobudliwości. W nielicznych badaniach wyszło, że leczenie zimnem może dać ulgę. Badanie opublikowane w grudniu 2006 roku pokazało, że zastosowanie okładów z lodem na głowę w czasie napadu migreny zmniejszyło natężenie bólu u połowy badanych. W innym badaniu opublikowanym w lipcu 2013 roku, ulgę odczuło 77% pacjentów, którzy owinęli szyję zimnym okładem.

Jeżeli zastosujesz zimno, uważaj żeby nie działało zbyt długo – można się przeziębić.

 Inne bóle głowy.

Jeżeli akurat jesteś przeziębiony i ból głowy związany jest z gorączką, stosując chłodny okład masz większe szanse na ulgę. Z kolei ból głowy związany z zapaleniem zatok lepiej zareaguje na ciepło, a niekiedy warto spróbować naprzemiennych okładów – zimnych i ciepłych.

Jak mówią: dopóki nie spróbujesz nie dowiesz się. Spróbuj jednego i drugiego, zobacz co lepiej pomaga.

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej