dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Czy Twój ból głowy to migrena?

« wróć

Czy TWÓJ ból głowy to migrena?

Osoby z bólem głowy często słyszą, że to migrena i do końca życia trzeba brać leki lub trzeba nauczyć się z tym żyć. W praktyce migrena to tylko jeden z wielu rodzajów bólu głowy które mogą dotykać każdego z nas. Jeżeli od dłuższego czasu nieskutecznie leczysz się z powodu bólu, może to oznaczać, że leczenie ukierunkowane jest nie tam gdzie trzeba. Przyczyna bólu może być inna i prawdopodobnie można ją usunąć.

Jestem lekarzem i specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy.

Skąd bierze się ból głowy ?

Bóle głowy związane są z nadwrażliwością struktur wrażliwych na ból w głowie i na głowie. Sam mózg nie boli – nie ma w nim receptorów bólowych. Na chwilę obecną uważa się, że ból głowy wynika z:

  • nieprawidłowej aktywności chemicznej neuroprzekaźników w mózgu.
  • Podrażnienia naczyń krwionośnych i nerwów na głowie
  • Podrażnienia mięśni na szyi i głowie.

Czym różni się migrena od innych bólów głowy?

Migrena to taki ból głowy „plus”, bo ból głowy jest tylko jednym z objawów migreny, któremu towarzyszą inne objawy, nie mniej uciążliwe. To co różni migrenę od innych bólów głowy to te objawy „plus”. Są to nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, na dźwięki, na zapachy, na hałasy. Ponieważ wszelka aktywność nasila ból, chory z napadem migreny zwykle musi się położyć, najlepiej w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Napad migreny często poprzedza tzw. aura – są to trwające od kilku do kilkudziesięciu minut objawy w postaci migocących mroczków i błysków przed oczami, nieostrego widzenia. Aura może wystąpić również pod postacią zawrotów głowy, zaburzeń mowy, zaburzeń czucia, osłabienia ręki lub nogi.

Pod pojęciem zwykłego bólu głowy najczęściej kryje się ból głowy typu napięciowego. Jest ból głowy związany z napięciem emocjonalnym, a nie jak wielu sądzi napięciem mięśni na głowie. Ten ból nie upośledza tak bardzo jak migrena, zwykle można wypełniać swoje obowiązki.

Część pacjentów cierpi z powodu kilku rodzajów bólów głowy najczęściej migrenowych naprzemiennie z napięciowymi.

Dlaczego leczenie jest nieskuteczne i nadal odczuwasz ból?

Nieprecyzyjne określenie rodzaju bólu głowy powoduje złe dobranie metody leczenia przez co ból nie znika. Podstawą dobrego rozpoznania jest dogłębny wywiad, który pozwala wychwycić cechy charakterystyczne objawów.  Dokładne badanie neurologiczne pozwala wykluczyć poważne przyczyny bólu głowy i uniknąć niepotrzebnych, kosztownych badań, które przeciągają w czasie postawienie właściwej diagnozy, opóźniają właściwe leczenie i powrót do normalności.

Jeżeli więc Twój ból jest dokuczliwy, ale pozwala funkcjonować, nie poprzedza go aura, nie towarzyszą mu opisane objawy dodatkowe, to może oznaczać, że to nie jest migrena.

Według mnie leczenie powinno być jak kula snajpera – precyzyjnie uderza w namierzony cel i go likwiduje. Tymczasem niepotrzebne badania i źle dobrane leczenie są jak nalot bombowy – niszczący ale mało preryjny.  Nieskuteczne leczenie prowadzi do nadużywania leków i doprowadza do bardzo przykrych bólów głowy z odbicia (tzw. polekowych bólów głowy -o których napiszę w jednym z kolejnych postów).

Czy twój ból głowy to migrena?

Zastanów się!

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej