dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Dlaczego tabletki powodują ból głowy?

« wróć

Dlaczego tabletki powodują ból głowy?

Skąd się biorą polekowe bóle głowy?

W uproszczeniu: ponieważ najprostszym sposobem pozbycia się bólu jest połknięcie tabletki pacjenci przy każdym epizodzie bólu głowy przyjmują lekarstwa. Kiedy ból wraca, zażywają ich trochę więcej. Czasami kilka razy dziennie. Kiedy to nie pomaga, dalej zwiększają ilości przyjmowanych lekarstw. W ten sposób powstaje mechanizm błędnego koła: pacjent zażywa leki z powodu bólu głowy, które występują u niego, ponieważ przewlekle zażywa leki przeciw tym bólom.  Do bólu stopniowo dołączają bezsenność, drażliwość i depresja. Najskuteczniejsze dostępne obecnie leki na migrenę tzw. tryptany (np. Sumamigren, Cinie, Imigran itp.) przyjmowane zbyt często stają się najpowszechniejszą przyczyną bólów głowy z odbicia.

Jestem lekarzem i od ponad 10 lat specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy. Mniej więcej co trzeci pacjent przychodzący do mnie z bólem głowy cierpi z powodu nadużywania leków przeciwbólowych.

Tak jak wielu innym chorobom, leczeniu bólów głowy często towarzyszą objawy niepożądane związane z działaniem zastosowanych leków. Objawy te są nieuniknione ponieważ wprowadzając nienaturalne substancje, sztucznie ingeruje się i w pewien sposób zaburza układ jakim jest organizm człowieka. Objawy mogą dotyczyć różnych narządów i układów, a zwłaszcza układu nerwowego.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Dokładnie nie wiadomo jaki jest mechanizm tego działania, ale prawdopodobnie leki przeciwbólowe obniżają próg bólu. Jedna z hipotez mówi, że leki przyjmowane w nadmiarze powodują powstawanie przeciwciał dla receptorów tych leków dające działanie odwrotne do zamierzonego.

Polekowe bóle głowy to najczęściej bóle uciskowe, tępe, szczególnie w okolicy czoła i skroni, choć zwykle obejmują całą głowę.

 

Co robić?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy ból nie pozwala na normalne życie.

Szanse na przerwanie błędnego koła daje tylko natychmiastowe odstawienie leków przeciwbólowych – nie zmniejszenie dawek, nie rzadsze przyjmowanie. Tylko natychmiastowe i całkowite odstawienie leków! Organizm musi usunąć wszelkie pozostałości leków i na nowo wyregulować próg bólu.

Wiąże się to z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego trwającego około dwóch tygodni. Jak każdy zespół abstynencyjny, jest on nieprzyjemny i zwykle wiąże się z przejściowym nasileniem dolegliwości. Z mojego doświadczenia wynika, że w przetrwaniu zespołu abstynencyjnego pomocne są blokady nerwów potylicznych, blokady zwojów skrzydłowo - podniebiennych i akupunktura.

Najlepszym sposobem jest jednak niedopuszczenie do pojawienia się bólów głowy z odbicia.

Amerykańskie Towarzystwo Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy rozpoczyna kampanię informacyjną mającą za na celu wyeliminowanie bólów głowy z odbicia do 2020 roku.

Centrum Leczenia Bólu będzie partnerem akcji w Polsce.

“No Medication Overuse Headache (MOH) by 2020” Campaign

LINK:  http://x2t.com/2/MOH

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej