dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Akupunktura

Na długo przed tym, zanim powstały współczesne leki, tradycyjna medycyna chińska dawała ulgę w migrenie poprzez akupunkturę.

Leczenie akupunkturą polega na wprowadzaniu w określone miejsca na ciele bardzo cienkich i delikatnych igieł. Miejsca te, których na ciele jest ponad 300, zwane są punktami akupunkturowymi i zwykle leżą na przebiegu meridianów, a ich lokalizacja została ściśle określona w podręcznikach akupunktury. Każdy ma określone działanie terapeutyczne, a nakłuwane punkty dobierane są na podstawie postawionej diagnozy.

Rozwój medycyny i wynalezienie skutecznych metod leczenia wielokrotnie zastępowało zabiegi akupunktury. W wielu przypadkach akupunktura, mimo że nieco bardziej czasochłonna okazuje się nie tylko skuteczniejsza, ale również tańsza w porównaniu do klasycznych terapii. Przy jej pomocy można leczyć nie tylko ból głowy, lecz również szereg towarzyszących im objawów jak: ból, nudności i wymioty, zawroty głowy, bezsenność i inne.

Jak akupunktura może mi pomóc na bóle głowy?

Według opinii pacjentek po leczeniu akupunkturą głowa boli je rzadziej, czyli więcej jest dni w miesiącu bez bólu głowy. Jeżeli ból się pojawi, to nie jest tak silny i dokuczliwy. Najczęściej pacjentki mówią, że „coś ćmiło, ale się nie rozkręciło”. Ból lepiej reaguje na leki p/bólowe np. ból który wcześniej nie ustępował po tryptanach, teraz ustępuje po paracetamolu.  Poza tym chorzy potwierdzają większą odporność na stres - odczuwają większy spokój, a bywa, że nawet w ogóle nie odczuwają napięcia związanego ze znalezieniem się w sytuacji stresogennej.

Najnowszy przegląd The Cochrane Library potwierdza spostrzeżenia pacjentek. Jego autorzy przeanalizowali opublikowane do stycznia 2017 roku wyniki 22 różnych badań, w których uczestniczyło prawie 5 tys. osób z całego świata. W czterech badaniach, z udziałem ponad 2 tys. pacjentów, akupunktura dodana do standardowego leczenia skutkowała złagodzeniem bólów migrenowych.

Jakie wnioski płyną z przeglądu The Cochrane Library?

"Dostępne dane wskazują, że dołączenie akupunktury do leczenia objawowego migreny zmniejsza częstotliwość napadów bólu głowy" - podsumowują autorzy. - "Jest ona co najmniej równie skuteczna jak terapia z użyciem leków stosowanych w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Może być więc brana pod uwagę jako opcja terapeutyczna dla pacjentów, którzy chcieliby się poddać się takiemu leczeniu". Bo liczba dni z napadami migreny może z pomocą akupunktury  zmniejszyć się z 6 do 3,5 w miesiącu - podczas gdy w przypadku standardowego leczenia z 6 do 5 dni w miesiącu, a profilaktycznego do 4 dni, a efekty leczenia utrzymywały się jeszcze po 6 miesiącach od jego zakończenia.

Akupunktura jest skuteczna i do tego ma mniej niepożądanych efektów ubocznych.

Skutki uboczne typowych leków zapobiegających migrenie są częstą przyczyną ich odstawienia i szukania alternatyw, a wahają się od przybierania na wadze przez problemy z pamięcią po ból szyi.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

 

 

 

Zabieg odbywa się w komfortowych warunkach w pozycji leżącej, a punkty na ciele są stymulowane cienkimi i delikatnymi jednorazowymi igłami. Przed wkłuciem igły skóra jest sterylizowana. Odpowiednie zakończenie ostrza sprawia, że nie dochodzi do przecięcia tkanek, lecz ich rozsunięcia.. Samo wkłucie może być odczuwalne kiedy igła przechodzi przez skórę, a następnie może pojawić się delikatne uczucie rozpierania.  Dla wzmocnienia działania igieł podłącza się do niech elektrostymulację, a wówczas pacjent odczuwa delikatne mrowienie w miejscach wkłucia igieł. Po wkłuciu igiełek i podłączeniu elektorstymulacji pacjent leży przez 20 minut. W tym czasie pacjenci mają czas na relaksację, a niektórzy zasypiają. W celu zwiększania komfortu pacjent może zostać nakryty kocem.  Po zakończeniu zabiegu pielęgniarka usuwa igły, a pacjent może wrócić do swoich zajęć. Nie ma potrzeby pozostawania pod obserwacją po zakończonym zabiegu akupunktury. Można napić się herbaty i wrócić do codziennych zajęć. W czasie zabiegu nad pacjentem czuwa pielęgniarka i lekarz, których pacjent może wezwać dzięki systemowi przywoławczemu, którego pilot otrzymuje do ręki.

Zwykle stosuje się serię 10-15 zabiegów, z czego pierwsze 8 zabiegów wykonuje się 2 razy w tygodniu, a kolejne co 7-10 dni.

 

 

 

Jak działa akupunktura?

Chińskie wyjaśnienia mechanizmu działania akupunktury pełne są mistycyzmu, które w pojęciu większości przedstawicieli świata medycznego tylko komplikują zamiast rozjaśniać problem.

Chińskie teorie leżące u podstaw Tradycyjnej Medycyny Chińskiej utrzymują, że energia życiowa organizmu zwana Qi (czt. Czi) krąży w ciele kanałami zwanymi meridianami. Dobre zdrowie jest rezultatem niezaburzonego przepływu Qi w kanałach, a jeżeli przepływ zostanie zaburzony występują objawy choroby. Rolą akupunktury jest przywrócenie płynnego przepływu Qi przez meridiany.

A co mówi współczesna medycyna?

Pomimo badań, nie jest całkowicie jasne, jak działa akupunktura w łagodzeniu bólu, a teorii wyjaśniających mechanizm przeciwbólowego działania akupunktury jest dużo. Najlepiej naukowo tłumaczy go teoria konkurencyjności bodźców (tzw. teoria bramki Melzack-Wall’a) mówiąca, że bodziec akupunkturowy, czyli czuciowy, jest przekazywany do mózgu przez włókna nerwowe grubsze i szybsze niż te, które przewodzą ból.

W ten sposób na różnych piętrach układu nerwowego dochodzi do powstrzymania przechodzenia do mózgu wolniejszych impulsów bólowych.

Inna z teorii sugeruje, że ulgę w bólu osiąga się po uwolnieniu wielu pozytywnych neuroprzekaźników, takich jak endorfiny, serotonina, noradrenalina, GABA i oksytocyna, mających działanie przeciwbólowe i euforyzujące.

Ten zalew przyjemnych chemikaliów w mózgu może z czasem zmienić sposób, w jaki mózg przetwarza ból.

Jakie jest ryzyko związane z akupunkturą?

Akupunktura wiąże się z niskim ryzykiem, ale wymaga przeszkolonego lekarza.

Ryzyko związane z leczeniem akupunkturą w przypadku migreny jest takie samo, jak w przypadku akupunktury z jakiegokolwiek innego powodu i obejmują ból, zasinienie i krwawienie w miejscach, w których igły zostały wprowadzone w skórę. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju leczenia, niezwykle ważna jest współpraca z wyszkolonym i licencjonowanym lekarzem.

Dobrym pomysłem może być również przejrzenie recenzji/opinii pacjentów, aby uzyskać wyraźniejszy obraz jakości leczenia, któremu prawdopodobnie się poddasz.

Udokumentowano przypadki, w których niewykwalifikowani akupunkturzyści używali wielokrotnie tych samych igieł, co stwarza ogromne ryzyko infekcji lub przeniesienia chorób zakaźnych.

Przeciwwskazania do zabiegu akupunktury

Choroby nowotworowe, ze względu na możliwość wywołania przerzutów lub przyspieszenia jego wzrostu (poprzez polepszenie ukrwienia) są przeciwwskazaniem do stosowania wszelkich metod fizykalnych, w tym akupunktury. W zaawansowanej chorobie nowotworowej akupunktura jest tylko metodą wspomagającą, np. gdy możemy jedynie próbować poprawić komfort życia pacjenta poprzez oddziaływanie przeciwbólowe (szczególnie elektro-akupunktury).

U Pacjentów gorączkujących zabiegi akupunktury mogą spowodować obniżenie temperatury ciała i zmianę przebiegu choroby, dlatego decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz. Jeżeli pochodzenie gorączki jest nieznane, wstrzymujemy się z zabiegami.

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej