dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Blokady nerwów

Blokada nerwów polega na iniekcji leków znieczulających wokół nerwów które unerwiają tył, bok i przód głowy.

Zakończenia tych nerwów odbierają, a nerwy przewodzą bodźce ze skóry głowy i karku do pnia mózgu, do miejsca w którym, według najnowszych badań neurobiologów znajduje się „generator migreny” lub inaczej „rozrusznik migreny”. To takie miejsce w mózgu, ośrodek, który jest bardzo aktywny na początku i w czasie napadu migreny, tzn. występują w nim bardzo intensywne wyładowania elektryczne w czasie migreny. Poprzez wyłączanie dopływu bodźców z nerwów na głowie działamy bezpośrednio na ten ośrodek hamując jego aktywność.

To zjawisko można porównać do żarzącego się węgielka. Kiedy będziemy na niego dmuchać to zapłonie ogniem. Tak samo dopływające z podrażnionych nerwów impulsy (dmuchanie) do „generatora migreny” (węgielek) spowodują, że zapłonie i zapoczątkuje kaskadę migreny. Blokowanie dopływu bodźców z nerwów można porównać do akcji gaśniczej, kiedy strażak lejąc wodę na pożar odcina dopływ powietrza.

Pomimo, że działanie znieczulające blokady mija już po około 8 godzinach, to efekt przeciwbólowy „wygaszenia generatora migreny” może utrzymywać się przez dni, a nawet tygodnie.

Blokady nerwów na głowie zalicza się do blokad nerwów obwodowych. Poszczególne rodzaje blokad biorą swoją nazwę od nazwy nerwu który blokujemy. Z tyłu głowy mamy trzy  nerwy potyliczne  – najczęściej blokowany jest nerw potyliczny większy, następnie mniejszy i trzeci.

Bok głowy i przód unerwiony jest przez nerw trójdzielny. Każda z gałęzi ma swoją nazwę: oczna, szczękowa  i żuchwowa, ale mówimy ogólnie o blokadach nerwu trójdzielnego.

Z reguły kiedy wykonuję blokady koncentruję się na blokadzie nerwu potylicznego większego, zwłaszcza gdy ból dotyczy tyłu głowy i karku, ale również kiedy ból umiejscawia się za okiem i u nasady nosa między oczami.

­Jeżeli ból dotyczy całej głowy, wtedy robię blokady nerwów potylicznych większych (GON ang. Greater Occipital Nerve) po obu stronach głowy i jednocześnie blokady gałęzi nerwu trójdzielnego na skroniach i czole.

Dla kogo blokada i kiedy?

- Dla Pacjentów z częstymi napadami, trudnymi do przerwania, gdzie wydaję się, ze nic nie działa, bo żadne z powszechnie stosowanych leków nie dają ulgi..

Przykładem skutecznego zastosowania blokady jest pacjentka, studentka, którą migrena zaatakowała w dniu egzaminu. Przed egzaminem zgłosiła się na blokadę. W czasie egzaminu skóra głowy była zdrętwiałą, ale zdała - bo ani ból ani leki nie zaburzały myślenia ani koncentracji.

- Dla szukających alternatywy dla leków - metody walki z bólem głowy która nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek, czyli dla pacjentów nie mogących stosować powszechnych leków przeciwbólowych ani tryptanów z uwagi na choroby układu krążenia lub udar mózgu.

- Kiedy rozpoczynamy leczenie zapobiegawcze mające na celu zmniejszyć ilość napadów powodujących niesprawność i opornych na leki przerywające atak – innymi słowy dajemy ulgę na czas kiedy leczenie zacznie działać.

- dla pacjentów z bólem głowy spowodowanym nadużywaniem leków, w celu ułatwienia odstawienia leków.

- u kobiet w ciąży z uporczywą migreną, dlatego, że leki które wstrzykujemy wokół nerwów w większości tam zostają, nie wywierając wpływu na rozwijające się dziecko. W ciąży można zaplanować regularne wykonywanie blokad co kilka tygodni, aby zapobiegać napadom.

Jak działa blokada?

„Ośrodek bólu” znajduje się w pniu mózgu – głęboko w tylnej części mózgu. Pień mózgu to część pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Odbiera bodźce przewodzone przez nerwy zaopatrujące szyję, ramiona, tył i przód głowy. Tam znajduje znajduje się „generator/rozrusznik migreny”, który staramy się wyłączyć. Z tym „generatorem bólu” połączone są gałęzie nerwów które rozchodzą się na skórę głowy. Oddziaływując  na nie z tyłu głowy, na bokach i z przodu głowy wysyłamy bodźce do tego głównego jądra zwanego jądrem nerwu trójdzielnego. To jądro koordynuje czucie z twarzy, tyłu głowy i szyi, a więc również odczuwanie bólu we wszystkich tych obszarach sprowadza się do tego jądra. Jeżeli podamy leki znieczulające wokół wszystkich tych nerwów obwodowych, wyłączamy pobudzenia docierające do jądra nerwu trójdzielnego, a to można powiedzieć w uproszczeniu resetuje je i może zająć od kilku dni kilku do tygodni aby znowu pojawiły się wyładowania „generatora migreny”.

W czasie napadu migreny jądro nerwu trójdzielnego jest bardzo aktywne i występują w nim intensywne pobudzenia i wyładowania.

Blokady wykonuję najczęściej kiedy Pacjentka lub Pacjent trafia do mnie z silnym bólem głowy. Do przerwania napadu bólu głowy blokada jest skuteczniejsza niż leki podawane doustnie czy dożylnie i zwykle daje niemal natychmiastową ulgę, bo już w ciągu kilku minut. Jak tylko lek znieczulający zacznie działać, nerwy przestają wysyłać salwy pobudzeń, skóra na głowie robi się drętwa. Uczucie drętwienia jest podobne do tego które towarzyszy znieczuleniu u dentysty.

Jak wygląda blokada?

Blokada polega na wstrzyknięciu leków znieczulających wokół nerwów które unerwiają tył, bok i przód głowy.

Do blokad nerwów na głowie wykorzystujemy najcieńsze dostępne igły o średnicy 0,4 mm – czyli mające mniej niż ½ milimetra grubości. Same zastrzyki mogą być przez niektórych pacjentów odczuwane jako nieprzyjemne przez kilkanaście sekund - do czasu aż lek zacznie działać. Zdecydowanie czuć wkłucie igły i wstrzykiwany płyn, który rozpiera tkanki.

Czy to bezpieczne?

Blokada wykonywana przez przygotowanego i doświadczonego lekarza jest bezpiecznym zabiegiem, szczególnie wykonywana pod kontrolą USG. Zabieg wykonuje lekarz neurolog z doświadczeniem w stosowaniu blokad nerwów na głowie.

Sam zabieg zabiera zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Ile zastrzyków?

Z tyłu głowy, pod kontrolą USG wykonujemy od 1 do 3 wkłuć po każdej stronie. Pacjent czuje wstrzykiwany lek – pojawia się wtedy uczucie jak pociąganie za włosy i trwa zwykle ok. 10 sekund, do czasu, aż lek zacznie działać.

Jakie leki?

Skład środka znieczulenia miejscowego może się różnić w poszczególnych ośrodkach. W Centrum Leczenia Bólu zazwyczaj stosujemy połączenie Diprophosu, lidokainy i bupiwakainy.  Każdy nerw potyliczny większy ostrzykujemy tą mieszaniną w objętości 2-3 ml pod kontrolą USG.

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej