dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Kriolezja

Kriolezja "ogłusza" nerw w podobny sposób jak blokada, ale na znacznie dłuższy czas (tygodnie do miesięcy). Zamrożenie wykonuje się pod kontrolą USG, za pomocą specjalnej sondy, która jest podobna do igły do zastrzyków. Kriolezję można wykonać pod warunkiem, że wcześniejsze blokady diagnostyczne dawały ulgę w bólu. Zabiegi kriolezji można w razie potrzeby powtarzać dowolną ilość razy. Badania wykazały, że wielokrotne zamrażanie nerwu nie powoduje negatywnych skutków – za każdym razem nerw regenerował się w prawidłowej formie.

Szybki efekt blokowania przewodzenia impulsów nerwowych w nerwie podobny jest do działania lokalnego leku znieczulającego (krioanalgezja), natomiast długotrwały efekt przypisywany jest mikrokryształom, jakie uszkadzają unaczynienie nerwu, doprowadzając do zablokowania działania nerwu nie uszkadzając jednocześnie osłonki mielinowej, co pozwala na regenerację nerwu po okresie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jak wygląda zabieg kriolezji?

W czasie zabiegu pacjent leży. Przed wykonaniem zabiegu znieczula się skórę. Następnie przez skórę wkłuwany jest wenflon, który stanowi prowadnicę dla kriosondy. Kriosonda mrożąca wprowadzana jest pod kontrolą USG i tak kierowana, aby jej końcówka (czoło aktywne) znalazła się w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu.

Po zabiegu Pacjent po 15 minutach obserwacji może udać się do domu samodzielnie. 

Jak działą kriolezja?

Skuteczność zabiegu kriolezji jest ściśle powiązana z precyzyjną identyfikacją źródła bólu, w tym celu po badaniu klinicznym i korelacji jego wyników z badaniami obrazowymi musi być poprzedzony blokadą diagnostyczną i prognostyczną.

Obecnie stosowane sondy do kriolezji wykorzystują zjawisko Joule’a-Thomsona (https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Joule%E2%80%99a-Thomsona) Wewnątrz sondy znajdują się dwa kanały różniące się średnicą, dzięki czemu gwałtowne rozprężanie gazu (dwutlenku węgla lub podtlenku azotu) wypływajacego się z przewodu o węższej średnicy „kradnie” ciepło z otoczenia, powodując spadek temperatury na końcówce sondy do ok. –70°C, co uwidacznia się w uwodnionej tkance jako powstająca kula lodu. Zazwyczaj przeprowadza się 2–3 cykle mrożenia trwającego 1–2 minuty z odstępem między cyklami 30–45 s pozwalającymi na odmrożenie sondy.

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej
<a href=Jaką historię skrywa akupunktura?" class="img-responsive">

Jaką historię skrywa akupunktura?

Jaką historię skrywa akupunktura? O różnicach w stosowaniu tej metody w Europie, a w Azji Wschodniej, opowiada dr n. med. Łukasz Kmieciak w rozmowie dla Gazety Lekarskiej.

więcej

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.

Dziś najdłuższy dzień w roku. Słońce będzie na niebie przez 16 godzin 47 minut dając ciepło i radość.

Ale czy wszystkim?

Nadwrażliwość na światło jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów napadu migreny.


Wyobraź sobie, że przeszywający ból głowy przeszkadza Ci w życiu i pracy, a każdy dzień bez bólu zamienia się w szaleństwo bo trzeba nadrobić zaległości.

W tym dniu solidaryzujemy się z tymi, którzy zmagają się z tą niewidzialną, nieprzewidywalną i odciskającą się piętnem dolegliwością. Celem kampanii jest podniesienie świadomości i okazanie solidarności z chorymi na migrenę, których jest więcej niż chorujących na chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, padaczkę i stwardnienie rozsiane razem wziętych.

Migrena wciąż nie doczekała się właściwej uwagi: miliony ludzi cierpią rok w rok za zamkniętymi drzwiami i szczelnie zasłoniętymi oknami.

Rodzina, pracodawcy, podwładni i współpracownicy nie zdają sobie sprawy, że to nie jest „zwykły” ból głowy. To taki ból głowy „plus”. Plus nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty. Każde poruszenie się wyzwala rozdzierający ból w głowie.

Moi Pacjenci często skarżą się że ból głowy przeszkadza im w codziennych obowiązkach. Nie mogą odpowiednio zadbać o siebie, dzieci i małżonków. Ugotowanie obiadu to męka, bo zapachy powodują nudności, śmiech dzieci rozsadza głowę. Tracą nadzieję…

Jestem lekarzem, specjalizuję się w leczeniu bólu. Codziennie słyszę, jak pacjenci mówią o poczuciu winy z powodu bólów głowy, które utrudniają im normalne funkcjonowanie w rodzinie.

Nawet jeżeli uważasz, że próbowałaś/eś już wszystkiego i zaczynasz tracić nadzieję, to doświadczenia moich Pacjentów pokazują, że zawsze jest szansa na ulgę w bólu.

Najbardziej mnie cieszy kiedy ludzie mówią mi, że pomogłem im wrócić do normalnego życia, że mogą po całym dniu pracy bawić się z dziećmi.
Ból już nie skazuje na izolację w ciemnym pokoju z poduszką na głowie.

Nie każdy otwarcie mówi z czym się zmierza. Wielu cierpi w milczeniu.

Jeżeli nie wiesz jak zakomunikować najbliższym co czujesz to podaj im ten link.

więcej