dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Kriolezja

Kriolezja "ogłusza" nerw w podobny sposób jak blokada, ale na znacznie dłuższy czas (tygodnie do miesięcy). Zamrożenie wykonuje się pod kontrolą USG, za pomocą specjalnej sondy, która jest podobna do igły do zastrzyków. Kriolezję można wykonać pod warunkiem, że wcześniejsze blokady diagnostyczne dawały ulgę w bólu. Zabiegi kriolezji można w razie potrzeby powtarzać dowolną ilość razy. Badania wykazały, że wielokrotne zamrażanie nerwu nie powoduje negatywnych skutków – za każdym razem nerw regenerował się w prawidłowej formie.

Szybki efekt blokowania przewodzenia impulsów nerwowych w nerwie podobny jest do działania lokalnego leku znieczulającego (krioanalgezja), natomiast długotrwały efekt przypisywany jest mikrokryształom, jakie uszkadzają unaczynienie nerwu, doprowadzając do zablokowania działania nerwu nie uszkadzając jednocześnie osłonki mielinowej, co pozwala na regenerację nerwu po okresie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jak wygląda zabieg kriolezji?

W czasie zabiegu pacjent leży. Przed wykonaniem zabiegu znieczula się skórę. Następnie przez skórę wkłuwany jest wenflon, który stanowi prowadnicę dla kriosondy. Kriosonda mrożąca wprowadzana jest pod kontrolą USG i tak kierowana, aby jej końcówka (czoło aktywne) znalazła się w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu.

Po zabiegu Pacjent po 15 minutach obserwacji może udać się do domu samodzielnie. 

Jak działą kriolezja?

Skuteczność zabiegu kriolezji jest ściśle powiązana z precyzyjną identyfikacją źródła bólu, w tym celu po badaniu klinicznym i korelacji jego wyników z badaniami obrazowymi musi być poprzedzony blokadą diagnostyczną i prognostyczną.

Obecnie stosowane sondy do kriolezji wykorzystują zjawisko Joule’a-Thomsona (https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Joule%E2%80%99a-Thomsona) Wewnątrz sondy znajdują się dwa kanały różniące się średnicą, dzięki czemu gwałtowne rozprężanie gazu (dwutlenku węgla lub podtlenku azotu) wypływajacego się z przewodu o węższej średnicy „kradnie” ciepło z otoczenia, powodując spadek temperatury na końcówce sondy do ok. –70°C, co uwidacznia się w uwodnionej tkance jako powstająca kula lodu. Zazwyczaj przeprowadza się 2–3 cykle mrożenia trwającego 1–2 minuty z odstępem między cyklami 30–45 s pozwalającymi na odmrożenie sondy.

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.

Aktualności

wszystkie aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej