dr n. med. Łukasz Kmieciak

dr n. med. Łukasz Kmieciak

Aktualności

Klasterowy ból głowy - ból głowy samobójców.

Jak odróżnić klasterowy ból głowy od migreny? Co to jest klasterowy ból głowy? Dlaczego nazywany jest bólem głowy samobójców? Jak pomóc choremu z napadami klasterowego bólu głowy?

więcej
<a href=TVN 36,6 - ból głowy i migrena" class="img-responsive">

TVN 36,6 - ból głowy i migrena

Skąd bierze się migrena? Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Odpowiedzi w programie Pani Ewy Drzyzgi 36,6.

A co zrobić w sytuacji kiedy „nic” nie pomaga? - o chirurgicznym leczeniu migreny opowie dr Michał Charytonowicz .

 

więcej
<a href=Co na ból w ciąży?" class="img-responsive">

Co na ból w ciąży?

Jaki lek na ból można bezpiecznie zastosować w czasie ciąży? Przeczytaj

więcej
<a href=Jaką historię skrywa akupunktura?" class="img-responsive">

Jaką historię skrywa akupunktura?

Jaką historię skrywa akupunktura? O różnicach w stosowaniu tej metody w Europie, a w Azji Wschodniej, opowiada dr n. med. Łukasz Kmieciak w rozmowie dla Gazety Lekarskiej.

więcej

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.

Dziś najdłuższy dzień w roku. Słońce będzie na niebie przez 16 godzin 47 minut dając ciepło i radość.

Ale czy wszystkim?

Nadwrażliwość na światło jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów napadu migreny.


Wyobraź sobie, że przeszywający ból głowy przeszkadza Ci w życiu i pracy, a każdy dzień bez bólu zamienia się w szaleństwo bo trzeba nadrobić zaległości.

W tym dniu solidaryzujemy się z tymi, którzy zmagają się z tą niewidzialną, nieprzewidywalną i odciskającą się piętnem dolegliwością. Celem kampanii jest podniesienie świadomości i okazanie solidarności z chorymi na migrenę, których jest więcej niż chorujących na chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, padaczkę i stwardnienie rozsiane razem wziętych.

Migrena wciąż nie doczekała się właściwej uwagi: miliony ludzi cierpią rok w rok za zamkniętymi drzwiami i szczelnie zasłoniętymi oknami.

Rodzina, pracodawcy, podwładni i współpracownicy nie zdają sobie sprawy, że to nie jest „zwykły” ból głowy. To taki ból głowy „plus”. Plus nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty. Każde poruszenie się wyzwala rozdzierający ból w głowie.

Moi Pacjenci często skarżą się że ból głowy przeszkadza im w codziennych obowiązkach. Nie mogą odpowiednio zadbać o siebie, dzieci i małżonków. Ugotowanie obiadu to męka, bo zapachy powodują nudności, śmiech dzieci rozsadza głowę. Tracą nadzieję…

Jestem lekarzem, specjalizuję się w leczeniu bólu. Codziennie słyszę, jak pacjenci mówią o poczuciu winy z powodu bólów głowy, które utrudniają im normalne funkcjonowanie w rodzinie.

Nawet jeżeli uważasz, że próbowałaś/eś już wszystkiego i zaczynasz tracić nadzieję, to doświadczenia moich Pacjentów pokazują, że zawsze jest szansa na ulgę w bólu.

Najbardziej mnie cieszy kiedy ludzie mówią mi, że pomogłem im wrócić do normalnego życia, że mogą po całym dniu pracy bawić się z dziećmi.
Ból już nie skazuje na izolację w ciemnym pokoju z poduszką na głowie.

Nie każdy otwarcie mówi z czym się zmierza. Wielu cierpi w milczeniu.

Jeżeli nie wiesz jak zakomunikować najbliższym co czujesz to podaj im ten link.

więcej

Czy będziemy przeżywać renesans akupunktury? Wywiad dla tvn24.

Czy będziemy przeżywać renesans akupunktury? Ta metoda leczenia znana jest od lat, teraz jednak może być powszechniej wykorzystywana, bo australijscy naukowcy dowiedli, że jest skuteczna w walce z bólem. Zobacz!

więcej
<a href=Ciepło czy zimno na ból głowy?" class="img-responsive">

Ciepło czy zimno na ból głowy?

Jeżeli cierpisz na chroniczne lub epizodyczne bóle głowy prawdopodobnie próbujesz różnych metod radzenia sobie z bólem. Te metody leczenia nie zostały wystarczająco dobrze zbadane naukowo żeby dać jednoznaczne zalecenia, więc należałoby samemu sprawdzić co da największą ulgę.

Przeczytaj ten post aby dowiedzieć się więcej na temat zastosowania ciepłych i zimnych okładów w bólach głowy.

Wiele poradników i część lekarzy zaleca zimne okłady na głowę. Moje doświadczenia z pracy z pacjentami pokazują, że ciepłe okłady dają lepsze efekty – zwłaszcza jeżeli zależy Ci na szybkich efektach.

Przypomnij sobie jak czujesz się w biorąc ciepłą kąpiel. Wyobrażasz sobie ten sam poziom relaksu w lodowatej wodzie? No właśnie….

Jestem lekarzem i specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy. Codziennie słyszę historie jak dzięki stosowanym przeze mnie metodom leczenia bólu zmieniło się życie ludzi i ich rodzin. 

Nie ma dowodów popartych badaniami naukowymi które pomogłyby wybrać ciepły albo zimny kompres na ból głowy. Jednakże znając rodzaj bólu głowy i jego powód można pokusić się o pewne sugestie od czego zacząć. Jeżeli jedno nie pomogło, nic złego się nie stanie jeżeli spróbujemy drugiego. Z powodu różnorodności bólów i przyczyn bólów głowy, najlepszy rodzaj kompresu dobierzesz sprawdzając co u Ciebie działa najlepiej.

Bóle głowy typu napięciowego.

Jest najpowszechniejszym bólem głowy, dotykając 78 populacji, więc jest duże prawdopodobieństwo, że choć raz w życiu Cię dopadnie. Związane są z emocjami, stresem i napięciem psychicznym. Napięcie psychiczne powoduje wzmożone napięcie mięśni na karku, na ramionach i na głowie. Okazało się, że kluczową rolę odgrywają informacje bólowe, które są przesyłane przez nerwy z napiętych mięśni, co potwierdzają pacjenci zgłaszając jednoczesne uczucie dyskomfortu w mięśniach okolicy karku. Ucisk pogarsza ukrwienie mięśni, powięzi i nerwów. Pod wpływem ciepła tkanki się rozluźniają, co powoduje, że zmniejsza się ucisk na naczynia krwionośne, poprawia się ukrwienie, a w następstwie ból znika. Choć nie ma jednoznacznych badań naukowych ja zalecam pacjentom zastosować gorący okład na mięśnie karku i ramion oraz ciepły okład na głowę.

Migrena

Migrena to ból głowy z dokuczliwymi objawami towarzyszącymi w postaci nudności, wymiotów, nadwrażliwości na hałas, nadwrażliwości na jasne światło. Jest drugim co do częstości bólem głowy. Wciąż nie rozumiemy dlaczego pojawia się migrena, choć najnowsze badania wskazują na genetyczne zmiany w aktywności mózgu czyniące go nadwrażliwym na wszelkie bodźce. Innymi słowy mamy do czynienia z obniżonym progiem pobudliwości. W nielicznych badaniach wyszło, że leczenie zimnem może dać ulgę. Badanie opublikowane w grudniu 2006 roku pokazało, że zastosowanie okładów z lodem na głowę w czasie napadu migreny zmniejszyło natężenie bólu u połowy badanych. W innym badaniu opublikowanym w lipcu 2013 roku, ulgę odczuło 77% pacjentów, którzy owinęli szyję zimnym okładem.

Jeżeli zastosujesz zimno, uważaj żeby nie działało zbyt długo – można się przeziębić.

 

Inne bóle głowy.

Jeżeli akurat jesteś przeziębiony i ból głowy związany jest z gorączką, stosując chłodny okład masz większe szanse na ulgę. Z kolei ból głowy związany z zapaleniem zatok lepiej zareaguje na ciepło, a niekiedy warto spróbować naprzemiennych okładów – zimnych i ciepłych.

Jak mówią: dopóki nie spróbujesz nie dowiesz się. Spróbuj jednego i drugiego, zobacz co lepiej pomaga.

 

więcej

Dlaczego tabletki powodują ból głowy?

W uproszczeniu: ponieważ najprostszym sposobem pozbycia się bólu jest połknięcie tabletki pacjenci przy każdym epizodzie bólu głowy przyjmują lekarstwa. Kiedy ból wraca, zażywają ich trochę więcej. Czasami kilka razy dziennie. Kiedy to nie pomaga, dalej zwiększają ilości przyjmowanych lekarstw. W ten sposób powstaje mechanizm błędnego koła: pacjent zażywa leki z powodu bólu głowy, które występują u niego, ponieważ przewlekle zażywa leki przeciw tym bólom.  Do bólu stopniowo dołączają bezsenność, drażliwość i depresja. Najskuteczniejsze dostępne obecnie leki na migrenę tzw. tryptany (np. Sumamigren, Cinie, Imigran itp.) przyjmowane zbyt często stają się najpowszechniejszą przyczyną bólów głowy z odbicia.

Jestem lekarzem i od ponad 10 lat specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy. Mniej więcej co trzeci pacjent przychodzący do mnie z bólem głowy cierpi z powodu nadużywania leków przeciwbólowych.

Tak jak wielu innym chorobom, leczeniu bólów głowy często towarzyszą objawy niepożądane związane z działaniem zastosowanych leków. Objawy te są nieuniknione ponieważ wprowadzając nienaturalne substancje, sztucznie ingeruje się i w pewien sposób zaburza układ jakim jest organizm człowieka. Objawy mogą dotyczyć różnych narządów i układów, a zwłaszcza układu nerwowego.

Dlaczego tak się dzieje?

Dokładnie nie wiadomo jaki jest mechanizm tego działania, ale prawdopodobnie leki przeciwbólowe obniżają próg bólu. Jedna z hipotez mówi, że leki przyjmowane w nadmiarze powodują powstawanie przeciwciał dla receptorów tych leków dające działanie odwrotne do zamierzonego.

Polekowe bóle głowy to najczęściej bóle uciskowe, tępe, szczególnie w okolicy czoła i skroni, choć zwykle obejmują całą głowę.

Co robić?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy ból nie pozwala na normalne życie.

Szanse na przerwanie błędnego koła daje tylko natychmiastowe odstawienie leków przeciwbólowych – nie zmniejszenie dawek, nie rzadsze przyjmowanie. Tylko natychmiastowe i całkowite odstawienie leków! Organizm musi usunąć wszelkie pozostałości leków i na nowo wyregulować próg bólu.

Wiąże się to z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego trwającego około dwóch tygodni. Jak każdy zespół abstynencyjny, jest on nieprzyjemny i zwykle wiąże się z przejściowym nasileniem dolegliwości. Z mojego doświadczenia wynika, że w przetrwaniu zespołu abstynencyjnego pomocne są blokady nerwów potylicznych, blokady zwojów skrzydłowo - podniebiennych i akupunktura.

Najlepszym sposobem jest jednak niedopuszczenie do pojawienia się bólów głowy z odbicia.

Amerykańskie Towarzystwo Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy rozpoczyna kampanię informacyjną mającą za na celu wyeliminowanie bólów głowy z odbicia do 2020 roku.

Centrum Leczenia Bólu będzie partnerem akcji w Polsce.

“No Medication Overuse Headache (MOH) by 2020” Campaign

LINK:  http://x2t.com/2/MOH

więcej
<a href=Czy Twój ból głowy to migrena?" class="img-responsive">

Czy Twój ból głowy to migrena?

Osoby z bólem głowy często słyszą, że to migrena i do końca życia trzeba brać leki lub trzeba nauczyć się z tym żyć. W praktyce migrena to tylko jeden z wielu rodzajów bólu głowy które mogą dotykać każdego z nas. Jeżeli od dłuższego czasu nieskutecznie leczysz się z powodu bólu, może to oznaczać, że leczenie ukierunkowane jest nie tam gdzie trzeba. Przyczyna bólu może być inna i prawdopodobnie można ją ausunąć.

Jestem lekarzem i specjalizuję się w leczeniu bólów głowy. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Amerykańskiego Towarzystwa Interwencyjnego Leczenia Bólów Głowy.

Skąd bierze się ból głowy ?

Bóle głowy związane są z nadwrażliwością struktur wrażliwych na ból w głowie i na głowie. Sam mózg nie boli – nie ma w nim receptorów bólowych. Na chwilę obecną uważa się, że ból głowy wynika z:

  • nieprawidłowej aktywności chemicznej neuroprzekaźników w mózgu.
  • Podrażnienia naczyń krwionośnych i nerwów na głowie
  • Podrażnienia mięśni na szyi i głowie.

Czym różni się migrena od innych bólów głowy?

Migrena to taki ból głowy „plus”, bo ból głowy jest tylko jednym z objawów migreny, któremu towarzyszą inne objawy, nie mniej uciążliwe. To co różni migrenę od innych bólów głowy to te objawy „plus”. Są to nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, na dźwięki, na zapachy, na hałasy. Ponieważ wszelka aktywność nasila ból, chory z napadem migreny zwykle musi się położyć, najlepiej w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Napad migreny często poprzedza tzw. aura – są to trwające od kilku do kilkudziesięciu minut objawy w postaci migocących mroczków i błysków przed oczami, nieostrego widzenia. Aura może wystąpić również pod postacią zawrotów głowy, zaburzeń mowy, zaburzeń czucia, osłabienia ręki lub nogi.

Pod pojęciem zwykłego bólu głowy najczęściej kryje się ból głowy typu napięciowego. Jest ból głowy związany z napięciem emocjonalnym, a nie jak wielu sądzi napięciem mięśni na głowie. Ten ból nie upośledza tak bardzo jak migrena, zwykle można wypełniać swoje obowiązki.

Część pacjentów cierpi z powodu kilku rodzajów bólów głowy najczęściej migrenowych naprzemiennie z napięciowymi.

Dlaczego leczenie jest nieskuteczne i nadal odczuwasz ból?

Nieprecyzyjne określenie rodzaju bólu głowy powoduje złe dobranie metody leczenia przez co ból nie znika. Podstawą dobrego rozpoznania jest dogłębny wywiad, który pozwala wychwycić cechy charakterystyczne objawów.  Dokładne badanie neurologiczne pozwala wykluczyć poważne przyczyny bólu głowy i uniknąć niepotrzebnych, kosztownych badań, które przeciągają w czasie postawienie właściwej diagnozy, opóźniają właściwe leczenie i powrót do normalności.

Jeżeli więc Twój ból jest dokuczliwy, ale pozwala funkcjonować, nie poprzedza go aura, nie towarzyszą mu opisane objawy dodatkowe, to może oznaczać, że to nie jest migrena.

Według mnie leczenie powinno być jak kula snajpera – precyzyjnie uderza w namierzony cel i go likwiduje. Tymczasem niepotrzebne badania i źle dobrane leczenie są jak nalot bombowy – niszczący ale mało preryjny.  Nieskuteczne leczenie prowadzi do nadużywania leków i doprowadza do bardzo przykrych bólów głowy z odbicia (tzw. polekowych bólów głowy -o których napiszę w jednym z kolejnych postów).

Czy twój ból głowy to migrena?

więcej

Artykuł z komentarzem dr Kmieciaka w "Pulsie Medycyny"

W pierwszym marcowym numerze "Pulsu Medycyny" ukazał się artykuł z moim komentarzem "Akupunktura w migrenie skuteczna jak leki".

więcej

Wywiad w "Pytaniu na śniadanie", 27/01/2017

W poniedziałek 27 lutego miałem okazję wystąpić wraz z moją pacjentką w programie "Pytanie na śniadanie" na antenie TVP 2. Czy migrenę można leczyć akupunkturą? Zobacz!

więcej
<a href=Wywiad dla Wirtualnej Polski" class="img-responsive">

Wywiad dla Wirtualnej Polski

Do programu #dzieńdobryPolsko zostałem zaproszony w roli eksperta od akupunktury. 

więcej
<a href=Życzenia świąteczne i noworoczne" class="img-responsive">

Życzenia świąteczne i noworoczne

W ten szczególny czas życzę Wam wolnych od bólu, wypełnionych spokojem, radością i zapachem domowego ciasta Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2017. 

więcej
<a href=AIHS 2016 - Warsztaty" class="img-responsive">

AIHS 2016 - Warsztaty

W ramach pobytu na czwartych warsztatach zorganizowanych przez American Interventional Headache Society udało mi się zdobyć dwa dyplomy. 

więcej

Kolejna publikacja wywiadu: "Zwalcza ból, relaksuje, pomaga wykryć nowotwory…O akupunkturze rozmawiamy z lekarzem neurologiem!"

Wywiad ,którego udzielił dr Łukasz Kmieciak dla portalu polki.pl ukazał się ponownie, tym razem na stronie MSN w dziale styl życia. Cały tekst do przeczytania tutaj

więcej

Akupunktura w leczeniu depresji skuteczniejsza od farmakologii?

Akupunktura skuteczniejszą metodą leczenia depresji niż leczenie farmakologiczne - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jinan w Kantonie w Chinach. 

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział 72 osoby w wieku 28- 29 lat o podobnym przebiegu choroby. Pacjentów losowo podzielono na dwie grupy. W jednej jako metodę leczenia stosowano zabiegi akupunktury, w drugiej leczenie farmakologiczne lekiem na bazie fluoksetyny.

Po zakończeniu procesu leczenia okazało się, że w grupie kontrolnej przyjmującej leki farmakologiczne, wyleczonych zostało 9 pacjentów, 20 wykazało znaczną poprawę, u 7 z nich nie zaobserwowano poprawy. W grupie przyjmującej zabiegi akupunktury całkowitemu wyleczeniu uległo....Cały artykuł do przeczytania tutaj.

więcej

W dniach 10-14 listopada gabinet będzie nieczynny

W dnia 10-14 listopada gabinet będzie nieczynny ze względu na mój wyjazd na warsztaty interwencyjnych technik leczenia bólów głowy. Przepraszam za wszelkie niedogodności.

Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć tutaj.

więcej
<a href=Akupunktura pomaga w depresji" class="img-responsive">

Akupunktura pomaga w depresji

Jesienna pora przyczynia się do zachorowań na depresję. Według najnowszych badań w walce z tą przypadłością akupunktura jest skuteczniejsza niż leczenie farmakologiczne.

Artykuł znajdziesz na portalu newsrm.tv oraz globaleconomy.pl.

więcej

Rozmowa o akupunkturze dla portalu polki.pl

O skuteczności akupunktury i mitach krążących wokół niej przeczytacie w rozmowie z dr Łukaszem Kmieciakiem dla portalu Polki.pl. Zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie. Link do rozmowy znajduje się tutaj

więcej
<a href=Migrena - przypadłość kobiet" class="img-responsive">

Migrena - przypadłość kobiet

Migrena jest dolegliwością, która dotyka najczęściej kobiety. Istnieje wiele sposobów zapobiegania objawom - często zupełnie nieskutecznych. W Centrum Leczenia Bólu zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dokładną diagnozę, przede wszystkim poznanie przyczyny bólu i jej leczenie.

więcej
<a href=Walcz z silnym bólem głowy!" class="img-responsive">

Walcz z silnym bólem głowy!

Jedną z metod, które polecamy w przypadku nawracających bólów głowy i kiedy inne metody zawodzą są blokady.
Podstawa działania blokad jest prosta: jeśli jakaś struktura anatomiczna jest źródłem bólu, to zablokowanie przewodnictwa w nerwie spowoduje czasowe ustąpienie dolegliwości bólowych. Sam nerw również może być źródłem bólu np. w neuralgiach lub neuropatiach i wówczas zasada działania blokad jest taka sama.

więcej

W dniach 14 -19 września gabinet będzie nieczynny.

W dnia 14-19 września gabinet będzie nieczynny, ze względu na mój wyjazd na kongres Europejskiej Federacji Bólów Głowy w Glasgow. Nie będę mógł również odbierać telefonu. Najmocniej przepraszam za wszelkie niedogodności.

więcej

Jak pokonać ból? Mój występ w Pytaniu Na Śniadanie.

Do Pytania Na Śniadanie zostałem zaproszony w roli eksperta od bólu głowy. A także, żeby opowiedzieć o najnowszych doniesieniach z kongresu World Institute of Pain w Nowym Jorku - największej organizacji na świecie, skupiającej się na praktycznych metodach leczenia bólu - na którym miałem przyjemność gościć. Nowoczesne leczenie bólu będzie polegało na ograniczeniu, a nawet całkowitej eliminacji leków! To wniosek płynący z tegorocznego kongresu World Institute of Pain. Jak podaje American Society of Addiction Medicine, codziennie, z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych w samych tylko USA umiera ponad 51 osób (18,893 zgonów w 2014). Cały materiał do obejrzenia tutaj.

więcej
<a href=Kongres World Institute of Pain 2016" class="img-responsive">

Kongres World Institute of Pain 2016

Tegoroczny kongres World Institute of Pain, podobnie jak poprzednie, skupił tysiące lekarzy praktyków z całego świata. Tym bardziej cieszy fakt, że wrosła liczba przedstawicieli Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=cJiCpoFkHt4

więcej
<a href=Czy wiecie co to są meridiany? " class="img-responsive">

Czy wiecie co to są meridiany?

Czy wiecie co to są meridiany? To obco brzmiące słowo określa linie energetyczne znajdujące się na ciele. Wzdłuż tych linii są punkty, w które wkłuwa się igły służące do akupunktury.

więcej
<a href=Opinie na znanylekarz.pl" class="img-responsive">

Opinie na znanylekarz.pl

Bardzo dziękuję za miłe słowa zamieszczane przez moich pacjentów na znanylekarz.pl. Utwierdzają mnie w przekonaniu, że moje starania mają sens. 

więcej
<a href=Pierwsza wizyta" class="img-responsive">

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta polega na dokładnym zebraniu wywiadu z Pacjentem, badanie neurologiczne z elementami badania ortopedycznego, analizę posiadanej dokumentacji medycznej i dotychczasowego leczenia.
więcej

Umów wizytę

tel. 48 696 838 808

Opinie pacjentów

wszystkie opinie dodaj opinię

Po operacji kręgosłupa cierpię na bóle spowodowane porażeniem nerwu. Pan Doktor dał mi nadzieję na opanowanie tej dolegliwości. Czeka mnie leczenie, lecz już po pierwszej wizycie patrzę w przyszłość z nadzieją. Doktor zmienił mi lek - jako jedyny lekarz, choć przeszłam przez wiele gabinetów. Czuje się "zaopiekowana", Doktor jest prawdziwym profesjonalistą a do tego przesymapatycznym Człowiekiem. Dziękuję i polecam.

Krystyna

Krystyna

Dr Kmieciak to znakomity specjalista, a do tego niezwykle miły i ciepły człowiek. Już pierwsza wizyta u Pana doktora wyglądała inaczej w porównaniu do wizyt w poprzednich gabinetach lekarskich, które odwiedziłam, a było ich naprawdę wiele. Przede wszystkim Pan doktor przeprowadził wnikliwy wywiad, dokładne badanie, a co najważniejsze zaproponował leczenie, to dla mnie naprawdę istotne (żaden ze specjalistów u których wcześniej szukałam pomocy nie zaproponował leczenia). Poczułam, że pierwszy raz moje dolegliwości zostały potraktowane poważnie. Z każdym zabiegiem widać poprawę. Jestem Panu doktorowi ogromnie wdzięczna.

Marta W.

Marta W.