21 czerwca - Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

‹ wróć

21 czerwca w Polsce kojarzony przede wszystkim z pierwszym dniem lata. W tym roku wyjątkowo świadomie możemy świętować początek tej pory roku ze względu na upalne temperatury. Ale niewielu z nas wie, że dzisiaj przypada również Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę a cały czerwiec jest Międzynarodowym Miesiącem Świadomości Migreny i Bólu Głowy. Jest to okazja do poszerzenia wiedzy na temat migreny i innych chorób głowy powodujących ból.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bóle głowy są jednymi z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego. WHO twierdzi, że 1 na 7 dorosłych osób na całym świecie cierpi na migrenę i że może ona występować 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba ta – często bagatelizowana przez środowisko osób na nią cierpiących – skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie jesteś w stanie zająć się pracą zawodową, sprawami towarzyszącymi nam na co dzień, opieką nad dziećmi, przygotowaniem posiłku, nie jesteś w stanie sprawnie myśleć, rozmawiać, odpowiadać na pytania, z tym bólem nie rozstrzygniesz żadnej ze zwykłych codziennych sytuacji. Drażnią Cię zapachy, dźwięki, światło. I nic nie cieszy. Ponieważ migrena jest „niewidzialna” często bywa traktowana bardzo niesprawiedliwie: Twoje otoczenie zwyczajnie Cię nie rozumie, ponieważ w czasie ataku (który może trwać od kilku do kilkunastu godzin) najchętniej zamykasz się sam w ciemnym pomieszczeniu i spędzasz tam w ciszy długie godziny, a w chwilach remisji jesteś aktywny za dwóch! Nadganiasz w szalonym tempie stracony czas i nadrabiasz przyszłość – atak może wrócić za godzinę, jutro, pod koniec tygodnia – doskonale o tym wiesz! Otoczenie najczęściej tego nie pojmuje.

Działania uświadamiające podejmowane w czerwcu – miesiącu Świadomości Migreny i Solidarności z Migrenowcami mają za zadanie rozpowszechniać wiedzę na temat migreny we wszystkich możliwych grupach społecznych – od Twojej rodziny, poprzez współpracowników, organizacje zawodowe, kluby zainteresowań, stowarzyszenia, organizacje non-profit, ale także wśród pracowników służby zdrowia, którzy odgrywają kluczową rolę w promowaniu migreny i działaniach uświadamiających - we wszystkich środowiskach mamy szansę wywrzeć realny wpływ na życie osób z migreną.

W tym miesiącu dzielimy się wiedzą i doświadczeniem o migrenie i innych bólach głowy poprzez media społecznościowe, konferencje naukowe, zaangażowanie w badania kliniczne, wolontariat, partnerstwa – wszystkimi możliwymi kanałami rozpowszechniania wiedzy i dobrych praktyk w zakresie zwalczania tego rodzaju bólu. W ten sposób zwiększamy możliwości realnej pomocy!

Ty również podziel się swoją historią i wskazówkami na temat życia z migreną i bólem głowy. Opublikuj swoją historię w mediach społecznościowych, ogłoś w nich prywatną zbiórkę pieniędzy na cel walki z tą chorobą, udostępniaj wiadomości, obrazy, hasztagi, dołącz do grup wsparcia. Bądź aktywny. Migrena jest bardzo popularną chorobą, a tak niewielu z nas o niej rozmawia. Wszystkie tego typu działania mają szansę pomóc. Wykorzystajmy czerwiec jako początek naszej wspólnej kampanii informacyjnej na temat migreny. Zacznijmy od tego, że udostępnicie ten post na swoich profilach. Z góry dziękuję!

Poniżej załączam przydatne linki oraz hasztagi do oznaczania inicjatyw uświadamiających potrzebę informowania i walki z migreną. Korzystajcie z nich – czytajcie i rozpowszechniajcie. W ten sposób możemy pomóc.

https://www.stopbolowi.pl/co-leczymy/migrena https://ihs-headache.org/en/resources/migraine-awareness-month/ https://www.everydayhealth.com/migraine/awareness-month/

https://headaches.org/2021/05/27/national-migraine-headache-awareness-month-2021/

https://newsroom.osfhealthcare.org/national-migraine-and-headache-awareness-month/

https://www.migrainedisorders.org/

 #RallyAgainstChronicMigraine #HOHVirtualWalkRunRelax #ResearchIsHope #migraineawareness2021 #mham2021 #CureForCluster #chronicmigraine #migraine #migrena