Tężyczka

neuralgia trójdzielna

Skąd się biorą takie dolegliwości jak m.in. przyspieszone i nierówne bicie serca, uczucie drżenia wewnątrz klatki piersiowej, bóle i zawroty głowy, drażliwość, kurcze i drętwienia  rąk i nóg, uczucie osłabienia, niepokoju czy problemy z  koncentracją? Kolejne konsultacje i badania nie dają odpowiedzi - wyniki są prawidłowe i nie wskazują na stan chorobowy, a Pacjentkom przypinana jest łatka histeryczki i hipochondryczki. Taki los dotyka osoby z tężyczką utajoną.

 

Objawy

Do wyżej wymienionych dolegliwości, które towarzyszą Pacjentkom z tężyczką należy dodać permanentne zmęczenie, bezsenność, drżenia mięśni kończyn, stany lękowe, ataki paniki, a także uczucie skurczu krtani i duszenia się czy omdlewanie. Objawy te występują przy jednoczesnym braku zburzeń hormonalnych, metabolicznych czy psychiatrycznych lub wraz z ich istnieniem.

Skąd bierze się tężyczka?

Tężyczka ma swoją postać jawną i utajoną. Jawna pojawia się zwykle po usunięciu przytarczyc i związana jest z niedoborem wapnia. Pomaga tu w zupełności opieka endokrynologa, który wdraża odpowiednią terapię. Natomiast tężyczka utajona nie ma jednego charakterystycznego objawu i  wynika z  zaburzeń mikroelementów wewnątrzkomórkowych. Na ten rodzaj tężyczki cierpią najczęściej osoby aktywne zawodowo w wieku 30-50 lat. Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Zapadają na nią perfekcjoniści – osoby ambitne i pracowite, którym na co dzień towarzyszy stres – stąd nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Niedoborowi mikroelementów w organizmie „pomaga” również intensywny wysiłek fizyczny. Nadużywanie kofeiny, alkoholu, nieprawidłowa dieta czy przyjmowanie leków, które wypłukują lub utrudniają wchłanianie minerałów: antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe – to wszystko również sprzyja rozwojowi tężyczki utajonej.

Rozpoznanie tężyczki jest kilkuetapowe – w pierwszej kolejności w Centrum Leczenia Bólów Głowy lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje niepokojące objawy, rozmawia o trybie życia Pacjenta oraz chorobach towarzyszących i zaburzeniach metabolicznych. Kolejnym etapem diagnozy jest skierowanie przez lekarza na test, który sprawdza potencjały elektryczne w mięśniach i nerwach.

Leczenie tężyczki utajonej opiera się na odpowiedniej suplementacji minerałów i witamin. Jeśli Pacjentowi towarzyszą objawy emocjonalne i lękowe do leczenia włącza się dodatkowo inne leki by przywrócić mu komfort codziennego funkcjonowania. Przy bardzo systematycznym leczeniu można się pozbyć objawów tężyczki.  Najlepsze efekty można uzyskać suplementacją dożylną na początku leczenia przeprowadzaną pod kontrolą lekarza. Doprowadzi ona do szybkiego wysycenia organizmu i uzupełnienia niedoborów, dając zmniejszenie nasilenia uciążliwych objawów, a następnie kontynuacja leczenia przebiega w formie przyjmowania preparatów doustnych.

Z czym tężyczka bywa mylona?

Ponieważ tężyczka utajona nie jest prosta w rozpoznaniu często leczone są jej objawy, a nie przyczyny. Pacjenci przyjmują np. leki przeciwlękowe, które doraźnie przywracają spokój, ale nie pomagają w zwalczaniu źródła choroby.

Pacjenci z objawami tężyczki trafiają niepotrzebnie do różnych specjalistów - do laryngologa, gastrologa, reumatologa, psychiatry czy fizjoterapeuty. Przejawy tężyczki bywają oceniane szczególnie u kobiet jako symptomy histerii - szukają w sobie choroby i trafiają pod opiekę psychiatry lub psychologa. Tężyczka utajona bywa również mylona ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, depresją czy nerwicą.

W Centrum Leczenia Bólów Głowy tężyczkę utajoną leczymy suplementacją dożylną oraz dobieramy właściwy sposób supelementacji doustnej.

JEŻELI WCIĄŻ MASZ WĄTPLIWOŚCI, CZY TO TĘŻYCZKA MOŻE UTRUDNIAĆ CI ŻYCIE

PRZECZYTAJ PROSZĘ TEKST PONIŻEJ!

Tężyczka – schorzenie cywilizacyjne

Pracujesz, jesteś aktywna, dbasz o rodzinę, angażujesz się w różne projekty. Zaczynasz niedosypiać, bo szkoda czasu na sen. Praca zawodowa wymaga od Ciebie dużego wysiłku – intelektualnego i fizycznego. Czas goni, a Ty ciągle w niedoczasie. Zaczynasz odczuwać jeden, kilka, a może większość z takich objawów jak: przyspieszone i nierówne bicie serca, uczucie drżenia wewnątrz klatki piersiowej, bóle i zawroty głowy, drażliwość, skurcze, drętwienia  oraz drżenie rąk i nóg, uczucie osłabienia, zmęczenia, niepokoju, problemy z  koncentracją, bezsenność, stany lękowe, ataki paniki, a także uczucie skurczu krtani i duszenia się czy omdlewanie – tzw. „klucha w gardle”. Objawy te występują przy jednoczesnym braku zburzeń hormonalnych, metabolicznych czy psychiatrycznych lub wraz z ich istnieniem. Zaczynasz panikować, nie znajdujesz odpowiedzi na pytanie, co Ci jest.

W Centrum Leczenia Bólów Głowy pracują specjaliści, od których możesz usłyszeć: to prawdopodobnie tężyczka. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje niepokojące objawy, rozmawia o Twoim trybie życia oraz chorobach towarzyszących i zaburzeniach metabolicznych. Jeżeli objawy potwierdzają podejrzenie otrzymasz skierowanie na wykonanie testu, który potwierdzi lub wykluczy tężyczkę. Dalsza terapia zależy od wyniku tego badania.

Zastanawiasz się nad zasadnością próby tężyczkowej bo przecież masz aktualne wyniki z badania krwi i poziom wszystkich mikroelementów jest w normie (!!!) Jaki jest sens dalszej diagnostyki w kierunku potencjalnego niedoboru magnezu, wapnia? Wyniki są prawidłowe, więc nic nie wskazuje na stan chorobowy.

Tężyczka ma swoją postać jawną i utajoną. Jawna pojawia się zwykle po usunięciu przytarczyc i związana jest z niedoborem wapnia. Pomaga tu w zupełności opieka endokrynologa, który wdraża odpowiednią terapię. Natomiast TĘŻYCZKA UTAJONA nie ma jednego charakterystycznego objawu i WYNIKA Z ZABURZEŃ MIKROELEMENTÓW WEWNĄTRZKOMÓRKOWYCH. TO NIE NIEDOBÓR MIKRIELEMENTÓW WE KRWI JĄ WYWOŁUJE, ALE ICH NISKI POZIOM W KOMÓRKACH! Większość osób z tężyczką utajoną potwierdzoną testami ma prawidłowe stężenia mikroelementów w badaniach krwi.

Na ten rodzaj tężyczki cierpią najczęściej osoby aktywne zawodowo w wieku 30-50 lat.

Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn.

Zapadają na nią perfekcjoniści – osoby ambitne i pracowite, którym na co dzień towarzyszy stres – stąd nazywana jest chorobą cywilizacyjną.

Niedoborowi mikroelementów w organizmie sprzyja również intensywny wysiłek fizyczny.

Nadużywanie kofeiny, alkoholu, nieprawidłowa dieta czy przyjmowanie leków, które wypłukują lub utrudniają wchłanianie minerałów: antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe –

to wszystko również sprzyja rozwojowi tężyczki utajonej.

Wracasz do lekarza z dodatnim wynikiem próby tężyczkowej. Dostajesz plan terapii: doustna suplementacja mikroelementów, początkowo połączona z dożylną. Czyli w domu i w gabinecie. Ale skoro wezmę suplementy doustnie to po co mi wlewy? Na kroplówki muszę przyjechać 3 do 5 razy. Niby niewiele, ale dwa razy w tygodniu! Do tego nie kosztują mało…

Masz dwa wyjścia – albo wydasz fortunę na mikroelementy doustne, które będziesz przyjmować przez bardzo długi czas, co najmniej kilkanaście miesięcy – z miernym skutkiem nakarmienia swoich komórek – nie odzyskasz sił ani spokoju bo sama doustna suplementacja jest zbyt słaba by wysycić niedobory i przywrócić równowagę. Albo: podejmiesz się kompleksowej terapii pod kontrolą lekarza łącząc tabletki z kroplówkami, których zawartość oraz częstotliwość podania wysyci odpowiednio Twój organizm, uzupełni niedobory i odzyskasz spokój. Wówczas bez trudu podtrzymasz prawidłowy poziom mikroelementów poprzez suplementację doustną, ale dbać będziesz o właściwe odżywienie już prawidłowo funkcjonujących komórek nerwowych i mięśniowych!

Z czym tężyczka bywa mylona?

Ponieważ tężyczka utajona nie jest prosta w rozpoznaniu często leczone są jej objawy, a nie przyczyny.

Pacjenci przyjmują np. leki przeciwlękowe, które doraźnie przywracają spokój, ale nie pomagają w zwalczaniu źródła choroby.

Pacjenci z objawami tężyczki trafiają niepotrzebnie do różnych specjalistów - do laryngologa, gastrologa, reumatologa, psychiatry czy fizjoterapeuty.

Przejawy tężyczki bywają oceniane szczególnie u kobiet jako symptomy histerii - szukają w sobie choroby i trafiają pod opiekę psychiatry lub psychologa.

Tężyczka utajona bywa również mylona ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, depresją czy nerwicą.

 

W Centrum Leczenia Bólów Głowy wiemy jak skutecznie leczyć tężyczkę:

łączymy suplementację dożylną oraz dobieramy skuteczny sposób supelementacji doustnej.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU TĘŻYCZKI

Co jeszcze leczymy?

Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.

Migrena
Migrena
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów