Tężyczka

Kobieta z bólem - tężyczka

Skąd się biorą takie dolegliwości jak m.in. przyspieszone i nierówne bicie serca, uczucie drżenia wewnątrz klatki piersiowej, bóle i zawroty głowy, drażliwość, kurcze i drętwienia  rąk i nóg, uczucie osłabienia, niepokoju czy problemy z  koncentracją? Kolejne konsultacje i badania nie dają odpowiedzi - wyniki są prawidłowe i nie wskazują na stan chorobowy, a Pacjentkom przypinana jest łatka histeryczki i hipochondryczki. Taki los dotyka osoby z tężyczką utajoną.

 

Objawy

Do wyżej wymienionych dolegliwości, które towarzyszą Pacjentkom z tężyczką należy dodać permanentne zmęczenie, bezsenność, drżenia mięśni - takie uczucie jakby wibrował smartfon, stany lękowe, ataki paniki, a także uczucie skurczu krtani i duszenia się czy omdlewanie. Objawy te występują przy jednoczesnym braku zburzeń hormonalnych, metabolicznych czy psychiatrycznych lub wraz z ich istnieniem.

Większość osób z tężyczką utajoną, potwierdzoną badaniami elektromiograficznymi, zastanawia się jak to możliwe przy prawidłowych stężeniach mikroelementów w badaniach krwi?

Do prawidłowego działania komórki nerwowe i mięśniowe potrzebują wielokrotnie większego stężenia mikroelementów wewnątrz komórki niż we krwi, np. stężenie magnezu w komórkach mięśni serca jest 10 razy większe niż we krwi. Wyniki badań stężenia mikroelementów we krwi nie pokazują co dzieje się wewnątrz komórek mięśniowych i nerwowych i to właśnie dlatego tężyczki utajonej nie da się zdiagnozować badaniami krwi.

Skąd bierze się tężyczka?

Tężyczka ma postać jawną i utajoną. Jawna spowodowana jest najczęściej chorobą gruczołów zwanych przytarczycami i związana jest z niedoborem wapnia. Wystarcza tu w zupełności opieka endokrynologa, który wdraża odpowiednią terapię. Tężyczka utajona nie ma jednego charakterystycznego objawu i  wynika z  zaburzeń mikroelementów wewnątrzkomórkowych. Na ten rodzaj tężyczki cierpią najczęściej osoby aktywne zawodowo w wieku 18-60 lat. Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Zapadają na nią osoby ambitne i pracowite, którym na co dzień towarzyszy napięcie i stres – stąd nazywana jest chorobą perfekcjonistek. Niedobory mikroelementów w organizmie nasila intensywny wysiłek fizyczny, nadużywanie kofeiny, alkoholu, nieprawidłowa dieta czy przyjmowanie leków, które wypłukują lub utrudniają wchłanianie minerałów: antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe – a to wszystko również sprzyja objawom tężyczki utajonej. Czasami, choć na szczęście bardzo rzadko, tężyczka bywa objawem choroby przewodu pokarmowego utrudniającej przyswajanie minerałów z jedzenia.

Rozpoznanie tężyczki jest kilkuetapowe – w pierwszej kolejności w Centrum Leczenia Bólów Głowy lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje niepokojące objawy, rozmawia o trybie życia oraz chorobach towarzyszących i zaburzeniach metabolicznych. Często charakterystyczne objawy pojawiają się w już w trakcie badania neurologicznego. Kolejnym etapem diagnozy jest wykonanie testu, który sprawdza reakcję nerwów i mięśni – próby tężyczkowej.

Leczenie tężyczki utajonej opiera się na odpowiedniej suplementacji minerałów i witamin. Jeśli tężyczce towarzyszą objawy emocjonalne i lękowe do leczenia dodaje się leki przywracające komfort codziennego funkcjonowania. Najszybszą poprawę można uzyskać stosując suplementację dożylną na początku leczenia, prowadzaną pod kontrolą lekarza. Doprowadzi ona do szybkiego wysycenia organizmu i uzupełnienia niedoborów, dając zmniejszenie nasilenia uciążliwych objawów. Leczenie kontynuuje się w formie przyjmowania preparatów doustnych. Przy systematycznym leczeniu można się całkowicie pozbyć objawów i zapanować nad tężyczką. 

Z czym tężyczka bywa mylona?

Ponieważ tężyczka utajona nie jest prosta w rozpoznaniu często leczone są jej objawy, a nie przyczyny. Pacjenci przyjmują np. leki przeciwlękowe, które doraźnie przywracają spokój, ale nie pomagają w zwalczaniu źródła choroby.

Pacjenci z objawami tężyczki trafiają niepotrzebnie do różnych specjalistów - do laryngologa, gastrologa, reumatologa, psychiatry czy fizjoterapeuty. Przejawy tężyczki bywają oceniane szczególnie u kobiet jako symptomy histerii - szukają w sobie choroby i trafiają pod opiekę psychiatry lub psychologa. Tężyczka utajona bywa również mylona ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, depresją czy nerwicą.

W Centrum Leczenia Bólów Głowy tężyczkę utajoną leczymy suplementacją dożylną oraz dobieramy właściwy sposób supelementacji doustnej.

Zapoznaj się z artykułem na temat tężyczki zamieszczonym na naszym profilu Facebook:

https://www.facebook.com/drlukaszkmieciak/posts/pfbid0GBQkDuaUmYBUwqjsKcAwUkyYEJYZHmX1QxTMJ6361mrgR1ce3uYeXgdtfkdHRG1gl

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU TĘŻYCZKI

Co jeszcze leczymy?

Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.

Co leczymy - Migrena
Migrena
Migrena
Co leczymy - Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Co leczymy - Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Co leczymy - Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Co leczymy - Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Co leczymy - Ból szyi i ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Co leczymy - Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Co leczymy - Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Co leczymy - Zespół stresu pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Co leczymy - Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Co leczymy - Depresja
Depresja
Depresja