Czy będziemy przeżywać renesans akupunktury? Wywiad dla tvn24.

‹ wróć

Czy będziemy przeżywać renesans akupunktury? Ta metoda leczenia znana jest od lat, teraz jednak może być powszechniej wykorzystywana, bo australijscy naukowcy dowiedli, że jest skuteczna w walce z bólem. Zobacz!

Badaniem objęto 1964 pacjentów, którzy cierpieli na takie dolegliwości jak: ból pleców, migrenę oraz ból związany ze skręcenia stawu skokowego. Podzielono ich na trzy grupy. Pierwsza została poddana leczeniu tylko akupunkturą, druga akupunkturą i dodatkowymi lekami, trzecia tylko leczeniu farmakologicznemu. Po pierwszej godzinie ulgę odczuli wszyscy pacjenci, a statystyki pokazały, że 33 % badanych po zastosowaniu akupunktury odczuło poprawę, 39% po zastosowaniu tylko farmakoterapii, a u 38% badanych ból zelżał przy użyciu akupunktury i leków. Są to kolejne badania, tym razem australijskich badaczy, które potwierdzają skuteczność akupunktury.

Należy pamiętać, że w Polsce leczenie akupunkturą jest refundowane przez NFZ, a w połączeniu z nowoczesną medycyną, może być równie skuteczna co leczenie samymi lekami, jednocześnie pozwala na utrzymanie organizmu w lepszej kondycji i nie narażanie go na stosowanie intensywnej farmakoterapii.

KLIKNIJ ZDJĘCIE  - wywiad dla programu Polska i Świat, tvn24.