Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę.
21 czerwca to najdłuższy dzień w roku. Słońce będzie na niebie przez 16 godzin 47 minut dając ciepło i radość. Ale czy wszystkim?
Nadwrażliwość na światło jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów napadu migreny.
Wyobraź sobie, że przeszywający ból głowy przeszkadza Ci w życiu i pracy, a każdy dzień bez bólu zamienia się w szaleństwo bo trzeba nadrobić zaległości. W tym dniu solidaryzujemy się z tymi, którzy zmagają się z tą niewidzialną, nieprzewidywalną i odciskającą się piętnem dolegliwością. Celem kampanii jest podniesienie świadomości i okazanie solidarności z chorymi na migrenę, których jest więcej niż chorujących na chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, padaczkę i stwardnienie rozsiane razem wziętych.
Migrena wciąż nie doczekała się właściwej uwagi: miliony ludzi cierpią rok w rok za zamkniętymi drzwiami i szczelnie zasłoniętymi oknami. Rodzina, pracodawcy, podwładni i współpracownicy nie zdają sobie sprawy, że to nie jest „zwykły” ból głowy. To taki ból głowy „plus”. Plus nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty. Każde poruszenie się wyzwala rozdzierający ból w głowie.
Moi Pacjenci często skarżą się że ból głowy przeszkadza im w codziennych obowiązkach. Nie mogą odpowiednio zadbać o siebie, dzieci i małżonków. Ugotowanie obiadu to męka, bo zapachy powodują nudności, śmiech dzieci rozsadza głowę. Tracą nadzieję…
Jestem lekarzem, specjalizuję się w leczeniu bólu. Codziennie słyszę, jak Pacjenci mówią o poczuciu winy z powodu bólów głowy, które utrudniają im normalne funkcjonowanie w rodzinie.
Nawet jeżeli uważasz, że próbowałaś/eś już wszystkiego i zaczynasz tracić nadzieję, to doświadczenia moich Pacjentów pokazują, że zawsze jest szansa na ulgę w bólu.
Najbardziej mnie cieszy kiedy ludzie mówią mi, że pomogłem im wrócić do normalnego życia, że mogą po całym dniu pracy bawić się z dziećmi. Ból już nie skazuje na izolację w ciemnym pokoju z poduszką na głowie.
Nie każdy otwarcie mówi z czym się zmierza. Wielu cierpi w milczeniu. Jeżeli nie wiesz jak zakomunikować najbliższym co czujesz to podaj im ten link.