Zdjęcie - akupunktura
Ikonka - akupunktura

Na długo przed tym zanim powstały współczesne leki, tradycyjna medycyna chińska dawała ulgę w migrenie i bólach głowy poprzez akupunkturę. Leczenie akupunkturą polega na wprowadzaniu w określone miejsca na ciele bardzo cienkich i delikatnych igieł. Miejsca te, których na ciele jest ponad 300, zwane są punktami akupunkturowymi i zwykle leżą na przebiegu meridianów, a ich lokalizacja została ściśle określona w podręcznikach akupunktury. Każdy ma określone działanie terapeutyczne, a nakłuwane punkty dobierane są na podstawie postawionej diagnozy i celu jaki zamierzamy osiągnąć.
Rozwój medycyny i wynalezienie skutecznych metod leczenia wielokrotnie zastępowało zabiegi akupunktury. W wielu przypadkach akupunktura, mimo że nieco bardziej czasochłonna okazuje się nie tylko skuteczniejsza, ale również tańsza w porównaniu do klasycznych terapii. Przy jej pomocy można leczyć nie tylko ból głowy lecz również szereg towarzyszących im objawów jak: ból, nudności i wymioty, zawroty głowy, bezsenność i inne.

Dla kogo?

Mężczyzna z klasterowym bólem głowy - leczenie akupunkturą
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Kobieta z bólem szyi i ramienia - leczenie akupunkturą
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Kobieta z migreną - leczenie akupunkturą
Migrena
Migrena
Mężczyzna z neuralgią potyliczną - leczenie akupunkturą
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Mężczyzna z neuralgią trójdzielną - leczenie akupunkturą
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Mężczyzna - polekowe bóle głowy - leczenie akupunkturą
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Kobieta z bólem - przeciążenie mięśni szyi - leczenie akupunkturą
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Kobieta z bólem - uciśnięcie i podrażnienie nerwów - leczenie akupunkturą
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów

Efekty

Według opinii Pacjentów po leczeniu akupunkturą:

  • głowa boli rzadziej, czyli w miesiącu jest więcej dni bez bólu głowy
  • jeżeli ból się pojawi, to nie jest tak silny i dokuczliwy. Najczęściej Pacjenci mówią, że „coś ćmiło, ale się nie rozkręciło”
  • ból lepiej reaguje na leki przeciwbólowe np. ból, który wcześniej nie ustępował po tryptanach zaczyna ustępować po paracetamolu
  • potwierdzają większą odporność na stres - odczuwają większy spokój, a bywa, że nawet w ogóle nie odczuwają napięcia związanego ze znalezieniem się w sytuacji stresogennej

Najnowszy przegląd "The Cochrane Library" potwierdza spostrzeżenia Pacjentów. Jego autorzy przeanalizowali opublikowane do stycznia 2017 roku wyniki 22 różnych badań, w których uczestniczyło prawie 5000 migrenowców z całego świata. W czterech badaniach z udziałem ponad 2000 Pacjentów akupunktura dodana do standardowego leczenia skutkowała złagodzeniem bólów migrenowych.

Jakie wnioski płyną z przeglądu The Cochrane Library? "Dostępne dane wskazują, że dołączenie akupunktury do leczenia objawowego migreny zmniejsza częstotliwość napadów bólu głowy" - podsumowują autorzy. "Jest ona co najmniej równie skuteczna jak terapia z użyciem leków stosowanych w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Może być więc brana pod uwagę jako opcja terapeutyczna dla pacjentów, którzy chcieliby się poddać takiemu leczeniu". Liczba dni z napadami migreny może z pomocą akupunktury zmniejszyć się z 6 do 3,5 w miesiącu – podczas, gdy w przypadku standardowego leczenia z 6 do 5 dni w miesiącu, a profilaktycznego - do 4 dni. Efekty leczenia akupunkturą utrzymywały się jeszcze po 6 miesiącach od jego zakończenia.

Akupunktura jest skuteczna i do tego praktycznie nie ma niepożądanych efektów ubocznych. Skutki uboczne typowych leków zapobiegających migrenie są częstą przyczyną ich odstawienia i szukania alternatyw, a obejmują przybieranie na wadze, bóle brzucha, spadki ciśnienia krwi, wypadanie włosów, psucie zębów, przez problemy z pamięcią, uczucie permanentnego zmęczenia, po ból szyi.

Opis procedury

Zabieg odbywa się w komfortowych warunkach w pozycji leżącej, a punkty na ciele są stymulowane cienkimi i delikatnymi igłami jednorazowymi. Przed wkłuciem igły skóra jest dezynfekowana. Odpowiednie zakończenie ostrza sprawia, że nie dochodzi do przecięcia tkanek lecz ich rozsunięcia. Samo wkłucie może być odczuwalne, kiedy igła przechodzi przez skórę, a następnie może pojawić się delikatne uczucie rozpierania. Dla wzmocnienia działania igieł podłącza się do niech elektrostymulację a wówczas Pacjent odczuwa delikatne mrowienie w miejscach wkłucia igieł. Po wkłuciu igiełek i podłączeniu elektrostymulacji Pacjent leży przez 20 minut. W tym czasie Pacjenci mają czas na relaksację, a niektórzy zasypiają. W celu zwiększania komfortu zabiegi odbywają się na podgrzewanych leżankach, a dodatkowo Pacjent może zostać nakryty kocem.  Po zakończeniu zabiegu pielęgniarka usuwa igły, a Pacjent może wrócić do swoich zajęć. Nie ma potrzeby pozostawania pod obserwacją po zakończonym zabiegu akupunktury. Można napić się herbaty i wrócić do codziennych zajęć.
W czasie zabiegu nad Pacjentem czuwa pielęgniarka i lekarz, których Pacjent może wezwać naciskając przycisk systemu przywoławczego trzymanego w dłoni.
Zwykle stosuje się serię 10-15 zabiegów, z czego pierwsze 8 zabiegów wykonuje się 2 razy w tygodniu, a kolejne co 7-10 dni.

Jak się przygotować

  • Przygotowanie do zabiegu nie wymaga od Pacjenta dużego wysiłku. Ważne jest aby Pacjent nie przybył na zabieg skrajnie przemęczony.

  • W dniu zabiegu Pacjent nie powinien spożywać alkoholu, powinien unikać również ciężkostrawnych posiłków. Na około dwie godziny przed zabiegiem należy spożyć lekki posiłek - zabiegów akupunktury nie powinno wykonywać się na czczo. Nie powinniśmy też jeść bezpośrednio po zabiegu – najlepiej odczekać do dwóch godzin.

  • Przed akupunkturą należy unikać posiłków, które barwią język -  przed wykonaniem zabiegu lekarz wykonuje badanie, które polega na zmierzeniu tętna i obejrzeniu języka. Na podstawie wyników tego rodzaju badania dobierane są punkty na ciele, w których wbijane będą igły.
Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody