Zdjęcie kobiety - blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego
Ikonka - blokada zwoju skrzydłowo podniebiennego

Blokadę zwoju skrzydłowo – podniebiennego wykonuje się kiedy ulgi nie przynosi dotychczasowe leczenie:

  • klasterowego bólu głowy
  • migreny
  • neuralgii trójdzielnej
  • bólów jamy ustnej i twarzy

Skuteczna blokada ułatwia odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych i przeciwpadaczkowych, nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek. Blokada nie pogarsza koncentracji i nie „otumania” - po blokadzie można prowadzić samochód, pracować, można powrócić do czynności dnia codziennego.

Zwoje skrzydłowo-podniebienne to wiązka nerwów usytuowana w jamie nosowej, a blokada polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości środka znieczulającego w ich pobliże. Zapewnia doraźną ulgę u większości Pacjentów i może być powtarzane w regularnych odstępach czasu.

Zabieg jest bezpieczny i nie wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi. Rzadko mogą wystąpić przemijające zawroty głowy i uczucie drętwienia na policzku i podniebieniu. 

Dla kogo?

Mężczyzna z klasterowym bólem głowy
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Kobieta z migreną
Migrena
Migrena
Mężczyzna - neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna

Efekty

90% Pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi i ustąpienia bólu. Czasami możesz zacząć odczuwać ulgę w bólu po kilku dniach, a zdarza się, że pełny efekt wymaga kilku tygodni.

Opis procedury

Cały zabieg zajmuje około 20 -30 minut. Zostaniesz ułożony na boku z głową lekko odchyloną do tyłu. Do dziurki w nosie zostanie wsunięty specjalnie do tego wyprodukowany cienki (około 1mm) elastyczny cewnik, wyglądający jak cieniutki wężyk. Po umieszczeniu końcówki cewnika w pobliżu zwoju skrzydłowo-podniebiennego podana zostanie niewielka objętość leku znieczulającego – około 2 ml czyli tyle co na łyżeczce do herbaty. Po podaniu leku będziesz poproszony, aby poleżeć na boku przez 10 minut – jest to czas potrzebny, aby lek dotarł do zwoju i go wyłączył. Następnie układasz się na drugim boku i zabieg powtarzany jest przez drugą dziurkę w nosie. Procedura może wiązać się z minimalnym dyskomfortem związanym z umieszczeniem cewnika w nosie i gorzkim smakiem leku, który może spływać do gardła. Po zakończeniu procedury będziesz mógł wrócić do zajęć dnia codziennego.
U niektórych Pacjentów, aby blokada dała długotrwały efekt należy ją powtórzyć 10 razy wykonując po 2 zabiegi w tygodniu.

Jak się przygotować

Blokada, zwłaszcza kolejne, nie wymagają specjalnych przygotowań. Może towarzyszyć nam znajoma osoba – jest to pożądane, ale nie jest bezwzględnie konieczne.
Blokady wykonujemy po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej metody leczenia. Po badaniu lekarz wyjaśni dokładnie cel blokady, odczucia, ewentualne działania niepożądane i poprosi o podpisanie świadomej zgody na zabieg.
Badanie ma na celu wybór najlepszego sposobu wykonania blokady, w tym określenie nerwu, który należy wybrać, aby zmaksymalizować szanse na powodzenie zabiegu i ustąpienie bólu.
Czasami zdarza się, że blokady nie da się wykonać lub wykonanie blokady technicznie jest możliwe, ale szanse na ustąpienie bólu są niewielkie. Wówczas lekarz zaproponuje inną metodę leczenia. Wykonanie kolejnych blokad można planować i wykonać niezależnie od wystąpienia bólu.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody