Metoda leczenia - blokada nerwów
Ikonka - blokada nerwów

Blokada zmniejsza lub całkowicie eliminuje ból głowy, ramienia lub karku. Zapobiega nawrotom bólów głowy, w tym migreny i neuralgii oraz ułatwia odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych. Blokada nie pogarsza koncentracji i nie „otumania”, nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek. Często pozwala uniknąć niepotrzebnych zabiegów i operacji.
Ustąpienie bólu po blokadzie pozwala na zweryfikowanie postawionej diagnozy, a także umożliwia zaplanowanie dalszego, właściwego leczenia.
Podstawa działania blokad jest prosta: jeśli jakaś struktura jest źródłem bólu, to zablokowanie nerwu przewodzącego ten ból spowoduje ustąpienie dolegliwości bólowych.

Blokady nerwów na głowie zalicza się do blokad nerwów obwodowych. Poszczególne rodzaje blokad biorą swoją nazwę od nazwy nerwu, który blokujemy. Z tyłu głowy mamy trzy  nerwy potyliczne  – najczęściej blokowany jest nerw potyliczny większy, następnie mniejszy i trzeci. Bok głowy i przód unerwiony jest przez nerw trójdzielny. Każda z gałęzi ma swoją nazwę: oczna, szczękowa i żuchwowa, ale mówimy ogólnie o blokadach nerwu trójdzielnego.
­Jeżeli ból dotyczy całej głowy wtedy robimy blokadę nerwów potylicznych większych po obu stronach głowy i jednocześnie blokady gałęzi nerwu trójdzielnego na skroniach i czole.

W Centrum Leczenia Bólu Głowy wykonujemy następujące blokady:

Dla kogo?

Zdjęcie kobiety - ból szyi i ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Zdjęcie kobiety - migrena
Migrena
Migrena
Zdjęcie mężczyzny - neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Zdjęcie mężczyzna - neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Zdjęcie mężczyzny - polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Zdjęcie kobiety - przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Zdjęcie kobiety - uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów

Efekty

Blokada nerwów daje natychmiastową ulgę w bólu, zmniejszenie stanu zapalnego w miejscu uciśnięcia nerwu. Pełny efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy użytych leków steroidowych rozwija się w ciągu kilku dni od blokady.

Przy większości zabiegów ulga jest natychmiastowa. 90% Pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi i ustąpienia bólu. Czasami możesz zacząć odczuwać ulgę w bólu w ciągu kilku dni. Pełny efekt może jednak wymagać kilku tygodni. Ulga w bólu może utrzymywać się przez wiele dni a nawet miesięcy. Często zdarza się, że ból ustępuje całkowicie.

Opis procedury

W Neurologicznym Centrum Leczenia Bólu wszystkie zabiegi wykonuje się pod kontrolą USG. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie umieścić lek w źródle bólu, minimalizując wszelkie ryzyka, w tym uniknąć uszkodzenia nerwów i ważnych tętnic. Wykonanie blokady doświadczonemu lekarzowi zajmuje zwykle kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

Do blokad używamy mieszanki leków znieczulających i steroidowego. Leki steroidowe mają silne działanie przeciwzapalne – zmniejszają stan zapalny i podrażnienie nerwów.

Blokady wykonuje się w gabinecie zabiegowym. Zostaniesz poproszony o położenie się na brzuchu, na plecach lub na boku. Obok Ciebie stanie pielęgniarka i lekarz, którzy zadbają o Twoje bezpieczeństwo. Miejsce zabiegu zostanie zdezynfekowane, a lekarz używając USG odnajdzie nerw, który ma zostać zablokowany. Po zlokalizowaniu nerwu uprzedzimy Cię, że poczujesz ukłucie i w okolicę nerwu wstrzyknięty zostanie lek w objętości około 1-2 ml (objętość łyżeczki do herbaty). Większość Pacjentów twierdzi, że nie czuła ukłucia ponieważ do blokad nerwów wykorzystujemy najcieńsze dostępne igły o średnicy 0,4 mm – czyli cieńsze niż pół milimetra. Niektórzy Pacjenci mogą czuć wstrzykiwanie leku – mówią wtedy o delikatnym uczuciu rozpierania, zwykle około 5-10 sekund - do czasu, aż lek zacznie działać.

Blokady można powtarzać, ale nie powinny być jedyną metodą leczenia bólu. Rzadko wykonuje się więcej niż 3 blokady z użyciem leków steroidowych w przeciągu 6 miesięcy. Każda kolejna iniekcja steroidów zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Brak ulgi po blokadach może oznaczać, że nerwy nie są źródłem bólu i należy poszerzyć diagnostykę, aby odnaleźć inne przyczyny dolegliwości.

Czy to bezpieczne?

Zabieg wykonuje lekarz z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu blokad. Blokada robiona przez przygotowanego i doświadczonego lekarza jest bezpiecznym zabiegiem, szczególnie wykonywana pod kontrolą USG, które zapewnia precyzyjne podanie leku w okolicę nerwu, a dzięki temu można użyć mniejszej dawki leków, minimalizując ryzyko działań niepożądanych.

Blokada nerwów z użyciem USG zapewnia najkrótszą drogę igły do celu oraz chroni przed uszkodzeniem wrażliwych struktur np. naczyń krwionośnych i samego nerwu. Niewielkie działania uboczne, które mogą wystąpić to zasinienie i krwawienie w miejscu wstrzyknięcia oraz zawroty głowy. Po blokadzie z użyciem leków steroidowych przez kilka dni może być podniesione ciśnienie krwi i stężenie cukru we krwi. Poważne komplikacje są rzadkie. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jak się przygotować

Możesz zjeść lekki posiłek do 4 godzin przed zabiegiem. Koniecznie musisz poinformować lekarza o stosowaniu leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna i klopidogrel (stosowane u Pacjentów po zawale serca lub udarze mózgu). Przed niektórymi zabiegami leki należy odstawić na 4-5 dni w porozumieniu z kardiologiem. Przed zabiegiem może być konieczne badanie krwi w celu sprawdzenia krzepliwości krwi.

Po blokadzie możesz być poproszony o pozostanie na obserwacji – kilkanaście minut do godziny. Lekarz uprzedzi Cię jeżeli konieczne będzie przybycie z kimś, kto zabierze Cię do domu, ponieważ po niektórych blokadach nie zaleca się kierowania samochodem.
Blokada będzie wykonana po badaniu lekarskim i zakwalifikowaniu do tej właśnie metody leczenia. Lekarz wyjaśni Ci dokładnie cel blokady, odczucia, ewentualne działania niepożądane i poprosi o podpisanie świadomej zgody na zabieg.

Badanie ma na celu wybór najlepszego sposobu wykonania blokady, określenie nerwu lub korzenia nerwu który należy wybrać, aby przez to zmaksymalizować szanse na powodzenie blokady i ustąpienie bólu. Czasami zdarza się, że blokady nie da się wykonać lub wykonanie blokady technicznie jest możliwe, ale szanse na ustąpienie bólu są niewielkie. Wówczas lekarz zaproponuje inną metodę leczenia.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody