Zdjęcie kobiety - wlew ketaminy
Ikonka - wlew ketaminy

Ketaminę stosuje się zwykle jako środek znieczulający. Swoje działanie przeciwbólowe lek ten wywiera poprzez zmniejszenie pobudliwości nerwów – stąd stosowany jest do leczenia pewnych przewlekłych stanów bólowych. Podaje się go we wlewie dożylnym. Zdarza się, że działanie uśmierzające ból nie jest natychmiastowe. Może minąć kilka dni zanim działanie będzie odczuwalne.

Dla kogo?

Mężczyzna z klasterowym bólem głowy - wlew ketaminy
Klasterowe bóle głowy
Klasterowe bóle głowy
Kobieta z bólem szyi i ramienia - wlew ketaminy
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Kobieta z bólem migrenowym - wlew ketaminy
Migrena
Migrena
Mężczyzna z bólem - neuralgia potyliczna - wlew ketaminy
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Mężczyzna z bólem - neuralgia trójdzielna - wlew ketaminy
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Mężczyzna z polekowym bólem głowy - wlew ketaminy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Kobieta z bólem po przeciążeniu mięśni szyi - wlew ketaminy
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Kobieta z bólem - uciśnięcie i podrażnienie nerwów - wlew ketaminy
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów

Efekty

W pewnych zespołach bólowych nerwy, które przewodzą impulsy bólowe do mózgu zostają podrażnione lub uszkodzone. Nerwy te mogą stać się bardzo pobudliwe i wrażliwe generując silny i uciążliwy ból. Poprzez obniżenie pobudliwości nerwów po wlewach ketaminy większość Pacjentów odczuwa zmniejszenie nasilenia bólu. Czas trwania ulgi znacznie różni się między Pacjentami. Efekt może być odczuwalny od kilku dni do kilku miesięcy. Powtórne wlewy ketaminy można rozważyć jeżeli będą skuteczne w zmniejszaniu nasilenia odczuwanego bólu.

Ważne, aby pamiętać, że można nie odczuć natychmiastowych zmian w natężeniu bólu. Może minąć kilka dni zanim zauważysz poprawę.

Opis procedury

Cały proces potrwa około dwóch godzin – sam wlew godzinę. Po przyjeździe potwierdzimy, że rozumiesz charakter zabiegu i poprosimy o pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Będziesz poproszony/a o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących Twojego bólu. Następnie na dłoni lub przedramieniu założony zostanie dostęp do żyły (wenflon). Podłączony zostanie ciśnieniomierz, pulsoksymetr oraz kardiomonitor. Wlew będzie trwał około godziny. Podczas infuzji może pojawić się senność i zawroty głowy. Możesz również odczuwać mrowienie wokół ust i języka. Te działania są zwykle krótkotrwałe, ale poinformuj lekarza lub pielęgniarkę jeśli wystąpią w trakcie lub po zabiegu.

Po infuzji gdy będziesz gotowy/a możesz z osobą towarzyszącą iść do domu. W domu powinieneś/aś być w stanie zrobić większość codziennych czynności, ale należy zachować szczególną ostrożność. W dniu infuzji należy unikać kierowania pojazdem i nie należy wracać do pracy, zwłaszcza po pierwszym zabiegu.

Jak się przygotować

Dobre przygotowanie jest ważne aby infuzja była bezpieczna. Załóż ubranie, w którym będzie Ci wygodnie leżeć w trakcie zabiegu. Możesz przynieść książkę lub czasopismo do czytania podczas infuzji.

Poinformuj lekarza o lekach jakie przyjmujesz, zwłaszcza przeciwkrzepliwych lub rozrzedzających krew takich jak warfaryna, aspiryna, clopidogrel, polopiryna. Leki te mogą powodować nadmierne krwawienie w miejscu wkłucia igły. Lekarz zadecyduje, czy bezpiecznie można przeprowadzić zabieg. Możemy poprosić, abyś zmienił/a sposób przyjmowania leków w dniu infuzji.

Nie jedz ani pij nic na sześć godzin przed zabiegiem. Możesz napić się czystej wody do dwóch godzin przed zabiegiem. Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej zażyj swoje leki jak zwykle.

Przyjdź z osobą towarzyszącą. Po zabiegu możesz odczuwać senność i/lub zawroty głowy. Wymóg ten jest podyktowany Twoim bezpieczeństwem: wlew będzie możliwy tylko w obecności osoby towarzyszącej. Osobą towarzyszącą powinna być osoba z rodziny lub znajomy, którzy zadbają abyś bezpiecznie dotarł/a do domu (nie może to być np. kierowca taksówki lub inna przypadkowa osoba). Jeśli może to stanowić dla Ciebie problem, skonsultuj to z lekarzem przed wizytą.

Usuń soczewki kontaktowe i lakier z paznokci. Lakier do paznokci zakłóca działanie pulsoksymetru służącego do badania wysycenia krwi tlenem więc musi być usunięty. W trakcie wlewu możesz zasnąć więc nie noś soczewek kontaktowych.

Po zabiegu wróć do domu i odpocznij przez resztę dnia. Nie należy prowadzić pojazdów ani wracać do pracy.

Ketamina może wywoływać senność, halucynacje, wzrost ciśnienia krwi.

Ciąża - ketamina we wlewie dożylnym może być potencjalnie niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

Zobacz inne metody