Klasterowe bóle głowy - leczenie

Pacjenci mówią o silnym bólu jaki towarzyszy wbijaniu pręta w oko lub wyrywaniu oka, który potem przenosi się na skroń i czoło. Zawsze po tej samej stronie. Oko łzawi, jest czerwone, opada powieka a nos jest zatkany i leci z niego wodnisty katar. Ból pojawia się nagle i tak samo nagle ustępuje po kilku godzinach.

 

Objawy

  • ból połowy głowy zawsze po tej samej stronie
  • zaczerwieniona, spuchnięta i spocona twarz po stronie bólu
  • opadająca powieka
  • przekrwione i zaczerwienione oko
  • łzawienie oka
  • zwężona źrenica
  • zatkany nos z wodnistym katarem po stronie bólu
  • pobudzenie psychoruchowe

Bólowi towarzyszy zwężenie źrenicy, opadnięcie powieki, przez co oko wydaje się mniejsze. Gałka oczna jest przekrwiona i zaczerwieniona.  Oko łzawi a z nosa - po stronie bólu - leci wodnista wydzielina (jak katar).

Ataki bólu występują kilka razy dziennie o podobnej porze każdego dnia i nocy. Ponieważ ból budzi zazwyczaj godzinę po zaśnięciu został nazwany „budzikowym bólem głowy”. Jest opisywany jako rozdzierający, palący, rażący, kłujący.

Pacjent podczas napadu klasterowego bólu głowy jest pobudzony, niespokojny, bywa histeryczny, a nawet agresywny.

Co to jest?

Klasterowy ból głowy jest formą silnego bólu głowy, który dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Jego przyczyny nie są znane. Jest bardzo rzadko występującym schorzeniem – jedynie 5 osób na 10 000 zapada na ten rodzaj bólu. Przeciętny lekarz styka się z nim rzadko - wobec czego o nim nie pamięta, stąd pojawiają się problemy z prawidłową diagnozą. Jednak rozpoznanie klasterowego bólu głowy nie jest trudne na podstawie wywiadu - ponieważ obraz kliniczny jest szczególnie charakterystyczny.

Leczenie tego rodzaju bólu głowy jest niezwykle frustrujące, ale możliwe. Zwykłe leki przeciwbólowe nie pomagają i nie należy ich przyjmować. To samo dotyczy narkotyków. Z mojego doświadczenia wynika, że najskuteczniejszą metodą przerywania klasterów są blokady nerwów potylicznych większych i akupunktura, a profilaktyki blokady zwojów skrzydłowo – podniebiennych. Takie metody stosuję w Centrum Leczenia Bólów Głowy.

Oddychanie czystym tlenem z butli pomaga przerwać atak dlatego Pacjenci powinni mieć taką butlę z tlenem w domu. W Centrum Leczenia Bólów Głowy Pacjenci dostają zlecenie na wypożyczenie butli z tlenem do wykorzystania w celu przerwania napadu.

Pacjenci z klasterowym bólem głowy powinni trafiać do poradni specjalizującej się w diagnostyce i leczeniu bólów głowy. Badania pokazują, że w takich ośrodkach uzyskają najszybszą i największą ulgę w bólu.

Z czym bywają mylone?

Klasterowy ból głowy bywa mylony z hemikranią napadową, bądź ciągłą oraz zespołem SUNCT. Wszystkie te bóle należą do tej samej grupy tzw. trójdzielno-autonomicznych bólów głowy, ale różnią się częstotliwością, długością i intensywnością w czasie napadu. Cechą wspólną są tzw. objawy autonomiczne, czyli opadnięcie powieki, zaczerwienienie oka i wyciek z nosa. Ataki hemikranii trwają krócej niż klasterowego bólu głowy, ale występują częściej, natomiast zespół SUNCT występuje najrzadziej, ale objawia się największą liczbą ataków bólu – nawet do 200 krótkich napadów w ciągu dnia.

Padania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że w 2006 roku średni czas potrzebny na postawienie właściwej diagnozy wynosił 2,6 lat. W 1960 roku były to 22 lata – w beznadziei, z potwornym bólem głowy, a po drodze bolesne i okaleczające zabiegi - niepotrzebne i nie poprawiające stanu chorego. Połowa Pacjentów trafiała do stomatologów, gdzie mieli usuwane zęby, wykonywane mostki, wypełnienia, poddawani byli zabiegom chirurgii szczękowej. Jedna czwarta trafiła do laryngologa, gdzie mieli punkcje i płukanie zatok, operacje przegrody nosa, antybiotykoterapię, 47% trafiało do okulisty lub optyka, gdzie przepisywano nowe okulary, ćwiczenia oczu, 7% trafiało do innych specjalistów (neurochirurg, psychiatra, specjalista leczenia bólu). 

Jak odróżnić napad klasterowego bólu głowy od migreny?

Najłatwiej odróżnić po tym, że w czasie napadu klasterowego bólu głowy Pacjent jest niespokojny. Osoba z migreną w czasie napadu kładzie się w cichym, ciemnym pokoju, bo każdy ruch nasila ból. W napadzie bólu klasterowego Pacjenci są pobudzeni, na ogół chodzą, a nie siedzą, trą głowę, uderzają głową o ścianę, o podłogę, obwiązują głowę szalikiem, zakładają czapkę, czasem zachowują się histerycznie.

Rozpocznij leczenie
 UMÓW WIZYTĘ

METODY, KTÓRE STOSUJEMY W LECZENIU KLASTEROWYCH BÓLÓW GŁOWY

Co jeszcze leczymy?

Zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką bólu głowy i migren oraz objawów towarzyszących.

Co leczymy - ból szyi i ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Ból szyi i ból ramienia
Co leczymy - migrena
Migrena
Migrena
Co leczymy - neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna
Co leczymy - neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Neuralgia trójdzielna
Co leczymy - polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Polekowe bóle głowy
Co leczymy - przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Przeciążenie mięśni szyi
Co leczymy - uciśnięcia i podrażnienia nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Uciśnięcie i podrażnienie nerwów
Co leczymy - tężyczka
Tężyczka
Tężyczka
Co leczymy - zespół stresu pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Zespół Stresu Pourazowego
Co leczymy - zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Co leczymy - depresja
Depresja
Depresja